Szwajcaria zaskoczona 2,8 mld CHF nadwyżki

opublikowano: 14-02-2018, 14:35
aktualizacja: 14-02-2018, 14:36

Rząd Szwajcarii prognozował 250 mln CHF deficytu budżetowego w 2017 roku. Okazało się, że jest 2,8 mld CHF nadwyżki.

Dziennik Tages-Anzeiger wskazał, że departament informacji resortu finansów poinformował, że nadwyżka była nawet większa, wyniosła 4,8 mld CHF. Zdecydowano jedna o odliczeniu 2 mld CHF od tego wyniku. Ministerstwo Finansów twierdzi, że skutek realizacji opóźnionych należności wynikających z utrzymywania ujemnej stopy procentowej.

Szwajcaria
Szwajcaria
Bloomberg

Cała sprawa wywołała w Szwajcarii dyskusję na temat prognozowania budżetowego. Wątpliwości wywołało także arbitralne zmniejszenie nadwyżki.

- To wygląda na manipulację. Minister finansów pogorszył wynik aby utrzymać politykę oszczędności – twierdzi socjalistyczny poseł Mattea Meyer.

Chadek Peter Hegglin, przez wiele lat kierujący finansami kantonu Zug przyznał, że „przestrzelenie” wyniku jest bardzo duże. Odrzucił jednak oskarżenia, że budżet był rozmyślnie zbyt pesymistyczny z powodów taktycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.ch

Polecane