Szwajcarska wioska oferuje 70 tys. CHF za zamieszkanie

opublikowano: 20-11-2017, 13:54
aktualizacja: 20-11-2017, 13:56

Mieszkańcy wioski Albinen w kantonie Valais zdecydują 30 listopada, czy zaoferować pieniądze chętnym do zamieszkania w niej na co najmniej dekadę.

Zamieszkiwana przez 240 osób wioska ma problem podobny do innych w Szwajcarii. Wyludnia się w szybkim tempie. Choć znajduje się w niej wiele wakacyjnych domów, brakuje stałych mieszkańców, szczególnie młodych. Dlatego pojawił się pomysł, aby zachęcić do osiedlenia się ofertą wsparcia finansowego. Pomysł jest taki, aby rodziny, a ostatecznie osoby indywidualne, które zdecydują się zbudować lub kupić dom w Albinen, mogły otrzymać grant wysokości 25 tys. CHF (90,8 tys. zł) na dorosłego i 10 tys. CHF (36,3 tys. zł) na dziecko. W przypadku czteroosobowej rodziny to łącznie 70 tys. CHF.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Wsparcie uzależnione jest od spełnienia kilku warunków. Po pierwsze, chętni dorośli nie mogą mieć więcej niż 45 lat. Muszą także zamieszkać w wiosce na co najmniej 10 lat. Nieruchomość, którą kupią lub zbudują musi mieć wartość  minimum 200 tys. CHF. Musi być także normalnym domem mieszkalnym. Grant nie ulega zwrotowi jeśli jego beneficjenci będą mieszkać w wiosce przez 10 lat.

Władze Albinen są przekonane, że pomysł, jeśli zostanie poparty przez mieszkańców, będzie opłacalny.
 
- To inwestycja w przyszłość wioski – pisze w liście skierowanym do mieszkańców.

Zwracają uwagę, że nowi mieszkańcy będą płacili podatki, wywołają popyt na usługi budowlane, a także będą kupować w miejscowym sklepie. Poza tym, młodzi ludzie mogą wnieść ożywienie do wioski.

- W najlepszym scenariuszu może nawet wiejską szkołę trzeba będzie ponownie otworzyć – marzą władze Albinen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.ch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu