Szwajcarski bank BSI zapłaci karę w USA

PAP
30-03-2015, 19:41

Prywatny szwajcarski bank BSI zapłaci 211 mln dol. kary, dzięki czemu strona amerykańska odstąpi od zaskarżenia go za przestępstwa podatkowe - poinformowało w poniedziałek ministerstwo sprawiedliwości USA.

BSI jako pierwszy mógł skorzystać z programu układów pozasądowych wprowadzonego przez amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości i pozwalającego bankom uniknąć postępowania sądowego, jeśli ujawnią swe wykroczenia i nie są jeszcze obiektem śledztwa.

Bank BSI ułatwiał swym klientom ucieczkę przez amerykańskim fiskusem, otwierając konta, które nie były deklarowane w USA.

W maju ubiegłego roku Credit Suisse, jeden z największych szwajcarskich banków, przyznał się, że pomagał w unikaniu płacenia podatków przez zamożnych Amerykanów i zgodził się zapłacić rządowi USA 2,6 mld dolarów kary.

Władze USA już od dawna tropią banki, głównie szwajcarskie, które pomagają bogatym Amerykanom w unikaniu płacenia podatków.

W 2009 roku inny szwajcarski bank, UBS, przyznał się, że pomógł ukryć przed amerykańskim fiskusem prawie 18 mld dolarów należących do 19 tysięcy obywateli USA. Ze względu na to, że szybko przyznał się do winy i w pełni współpracował z władzami USA, musiał zapłacić "jedynie" 780 mln dolarów kary

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Szwajcarski bank BSI zapłaci karę w USA