Szwajcarski koncern wyda u nas 80 mln zł

Małgorzata Grzegorczyk
27-07-2010, 00:00

Producent dywaników i izolacji samochodowych ubiega się o grant. Zatrudni jeszcze 300 osób.

Producent dywaników i izolacji samochodowych ubiega się o grant. Zatrudni jeszcze 300 osób.

Notowana na giełdzie w Zurychu firma, która ma w Polsce fabryki w Katowicach i Nowogardzie (zachodniopomorskie), myśli o ich rozbudowie.

— Rieter chce wydać 80 mln zł i zatrudnić 300 osób. Zamierza rozbudować fabrykę w Katowicach, gdzie produkuje izolacje akustyczne, i zakład w Nowogardzie, gdzie wytwarza dywaniki samochodowe — twierdzi źródło "PB".

Podobno 40 z nowo zatrudnionych będzie mieć wykształcenie wyższe. Plany Rietera sięgają do 2014 r. Szwajcarzy ubiegają się o grant rządowy na tę inwestycję. Podczas ostatniego spotkania międzyresortowego zespołu ds. inwestycji zagranicznych, projekt firmy został większością głosów zaakceptowany do wsparcia. Teraz decyzja należy do Rady Ministrów.

Będą rosnąć

— Możemy jedynie powiedzieć, że firma kupiła teren i budynek obecnej fabryki w Katowicach. Do tej pory były one wynajmowane —mówi Peter Graedel, szef ds. komunikacji w grupie.

Plany rozwoju potwierdza Kazimierz Ziemba, burmistrz Nowogardu. W 2005 r. Szwajcarzy zdecydowali się na budowę fabryki w jego mieście. Do końca 2006 r. obiecali zatrudnić 80 osób, docelowo 300. Dziś produkują samochodowe komponenty akustyczne (system dywanów) dla szwedzkich i niemieckich producentów i zatrudniają 100 osób.

— Firmę dotknął kryzys i spowolniła zatrudnianie, ale teraz znów ruszyło. Rieter planuje rozbudowę, rozmawialiśmy o tym kilka tygodni temu. Zamierza przenieść do Nowogardu część produkcji — mówi Kazimierz Ziemba.

Dodaje, że rozwój szwajcarskiej firmy jest miastu bardzo na rękę. Fabryka leży przy obwodnicy w pobliżu 100 ha, które władze Nowogardu będą się starały włączyć do Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nie wiadomo, czy Rieter też będzie się ubiegać o strefę w Nowogardzie. Niewykluczone, że przedstawiciele firmy zastanawiają się nad objęciem strefą ekonomiczną zakładu w Katowicach, gdzie już dziś zatrudniają 300 osób.

— Nie znam projektu. Mieliśmy rozmowy ze szwajcarską firmą o podobnym profilu, ale bez konkretów, nie dostaliśmy listu intencyjnego — mówi Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej SSE.

Źle już było

Grupa Rieter produkuje maszyny włókiennicze oraz systemy zapewniające komfort akustyczny i izolacje termiczną w samochodach. Założony w 1795 r. koncern jest obecny w 20 krajach, gdzie ma prawie 70 fabryk. 2009 był drugim z rzędu rokiem, gdy spadały zamówienia (o 24 proc.) i przychody (o 38 proc.), firma miała stratę netto (ponad 200 mln CHF) i zwolniła 10 proc. pracowników. Tym bardziej cieszą plany rozwoju w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Szwajcarski koncern wyda u nas 80 mln zł