Szwajcarzy będą głosować nad reformą bankową, nazywaną „samobójczą”

opublikowano: 06-06-2018, 19:42
aktualizacja: 06-06-2018, 19:46

W niedzielę Szwajcarzy zdecydują w referendum, czy popierają pomysł, aby banki mogły pożyczać tylko tyle pieniędzy, ile mają złożone w depozytach.

Proponowana reforma ma także czynić bank centralny Szwajcarii jedynym kreatorem pieniądza w kraju.

Zobacz więcej

Szwajcaria

Bloomberg

Zwolennicy zmian argumentują, że mogą one zwiększyć integralność szwajcarskiego systemu finansowego, a także chronić kraj przed dużą cykliczną zmiennością.

Przeciwnicy reformy twierdzą, że jest ona „niebezpieczna” dla gospodarki, a nawet „samobójcza”. Krytykuje ją także bank centralny Szwajcarii, rząd i parlament. Wskazują, że proponowane rozwiązania zablokowałyby kredytowanie dla firm i gospodarstw domowych.

- Nie chcę wchodzić w szczegóły jak duże banki w tym kraju zostały wykorzystane jako uzasadnienie tej inicjatywy, ale nie oczekuję, że Szwajcarzy są samobójcami i ją zatwierdzą – powiedział  Sergio Ermotti, prezes banku UBS.

Thomas Jordan, prezes banku centralnego Szwajcarii ostrzegał w maju, że przedstawione pomysły zmian, to „niepotrzebny i niebezpieczny eksperymant, który spowodowałby wielkie szkody naszej gospodarce”.

S&P Global Ratings informował, że ewentualne „tak” Szwajcarów w niedzielnym referendum wpłynęłoby na wiarygodność kredytową szwajcarskich banków.

Sondaże pokazują, że reforma zostanie odrzucona w referendum. Przeciwko zmianom było 54 proc. badanych. Na początku maja było ich 49 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, money.cnn.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu