Szwajcarzy nie będą badać dotacji dla Clintonów

opublikowano: 23-11-2016, 20:33

Komisja parlamentu Szwajcarii zdecydowała, że nie będzie dalszych działań w sprawie przekazania Fundacji Clintonów przez rząd Szwajcarii 500 tys. CHF.

W ubiegłym tygodniu prasa poinformowała, że Fundacja Clintonów dostawała pieniądze od rządu Szwajcarii w latach 2011-2013, kiedy Hillary Clinton była Sekretarzem Stanu. Formalnie darczyńcą była Szwajcarska Agencja Rozwoju i Współpracy (DEZA), która jest agencją szwajcarskiego MSZ zajmującą się projektem mającym doprowadzić do spadku śmiertelności noworodków i rodzących matek w Liberii.

Hillary Clinton
Zobacz więcej

Hillary Clinton Bloomberg

Prasa zwraca uwagę, że w okresie kiedy Fundacja Clintonów dostawała pieniądze, Szwajcaria prowadziła z USA spór dotyczący wykorzystywania tajemnicy bankowej do ukrywania aktywów i unikania płacenia podatków. USA naciskały na rząd Szwajcarii, aby wymusił na bankach ujawnienie danych klientów. Hillary Clinton prowadziła wówczas rozmowy w tej sprawie z ówczesną szefową szwajcarskiej dyplomacji,  Micheline Calmy-Rey.

Ujawnienie informacji o przekazaniu pieniędzy Fundacji Clintonów wywołało komentarze w mediach, w których wskazywano na konflikt interesów. We wtorek obecny minister spraw zagranicznych, Didier Burkhalter, spotkał się z członkami komisji spraw zagranicznych, aby mówić o sprawie. Ostatecznie komisja zdecydowała, że nie podejmie dalszych działań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, local.ch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu