Szwecja zwiększy wydatki na obronę z podatku od banków

opublikowano: 02-09-2019, 07:03

Szwedzka minister finansów Magdalena Andersson powiedziała, że centrolewicowy rząd koalicyjny może wprowadzić podatek od banków, z którego będą finansowane od 2022 roku większe wydatki na obronę, informuje Reuters.

Szwedzkie partie uzgodniły pod koniec ubiegłego tygodnia zwiększenie w latach 2022-2025 wydatków na obronę o 5 mld SEK (520 mln USD) rocznie. 

Reuters pisze, że zwiększenie wydatków na obronę przez Szwecję jest wynikiem wzrostu napięcia z Rosją w regionie Bałtyku. Agencja przypomina, że w 2018 roku Sztokholm zapowiadał nabycie w USA systemu rakiet Patriot.

Andersson powiedziała, że zwiększenie wydatków na obronę będzie finansowane większym podatkiem ściąganym od spółek sektora finansowego.

- Banki osiągają duże zyski każdego roku i były dużym beneficjentem cięć podatków od firm w ostatnich latach – argumentowała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu