Szwecja: pogarsza się koniunktura na rynku mieszkaniowym

opublikowano: 14-12-2017, 14:12

Szwedzki kryzys mieszkaniowy pogłębił się w zeszłym miesiącu. Rynek usiłuje zaabsorbować podaż, a gospodarstwa domowe tracą zaufanie, donosi Bloomberg.

Ceny mieszkań w Szwecji spadły w listopadzie 2017 r. o 3 proc. w ujęciu miesięcznym. Oznacza to poważne zwiększenie dynamiki spadku wobec październikowej zniżki o 1 proc., wynika z danych zaprezentowanych  przez Svensk Maklarstatistik AB. Tymczasem ceny domów spadły o 1 proc. w listopadzie, wobec braku zmiany miesiąc wcześniej.

Sztokholm
fot. Bloomberg

Rynek mieszkaniowy w największej skandynawskiej gospodarce gwałtownie schładza się po latach wzrostu cen, który w dużej mierze wynikał z braku mieszkań i bardzo niskich stóp procentowych. Jednak obecnie podaż przewyższa popyt, zaś surowsze przepisy dotyczące kredytów hipotecznych i rosnące obawy wśród gospodarstw domowych wywołują negatywną presję na ceny, doprowadzając  do ich spadku, a trend szczególnie widoczny jest w segmencie wysokiej klasy mieszkań w Sztokholmie.

Duża podaż spowodowała, że nabywcy mieli więcej ofert do wyboru i więcej czasu przed zakupem - powiedział Hans Flink, szef działu sprzedaży i rozwoju biznesu w firmie Maklarstatistik. Dodaje, że „…sprzedawcy zaczynają  dostosowywać swoje ceny do coraz większej konkurencji, co nieco obniża ceny".

Rosnące ryzyko zostało zauważone za granicą, a traderzy od sierpnia doprowadzili do przeceny korony szwedzkiej o prawie 5 proc. Urzędnicy, w tym minister finansów i prezes banku centralnego, do tej pory „umywali ręce”, argumentując, że chłodzenie cen jest naturalne po szybkim wzroście w ostatnich latach.

Czwartkowe dane pokazały natomiast, że ceny apartamentów w tzw. Wielkim Sztokholmie spadły o 3 proc. w ujęciu miesięcznym i o 4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. To pierwsza taka zniżka od niemal sześciu lat. Z kolei ceny domów w stolicy Szwecji obniżyły się o 2 proc. zarówno w stosunku do października, jak i wartości sprzed roku.

W Szwecji jako całości ceny mieszkań w listopadzie były wyższe o 1 proc. niż rok wcześniej, co jednak oznacza najniższą ich dynamikę od 2012 r. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane