Szwecja: szefowie spółki naftowej mogą być oskarżeni o zbrodnie wojenne

opublikowano: 19-10-2018, 15:40

Prezes i szef rady nadzorczej grupy Lundin Oil mogą być oskarżeni o zbrodnie wojenne sprzed lat, zdecydował rząd Szwecji.

- Biorąc pod uwagę skalę zbrodni, sprawiedliwości musi stać się zadość – powiedział Morgan Johansson, minister sprawiedliwości. 

Szwedzkie prawo pozwala sądzić mieszkańców tego kraju za przestępstwa popełnione poza jego granicami. Potrzebna jest jednak zgoda rządu jeśli przestępstwo popełnił obcokrajowiec mieszkający w Szwecji. Prezes Lundin Oil, obecnie (Lunding Petroleum) Alex Schneiter jest Szwajcarem. Drugim oskarżonym jest Ian Lundin, szef rady nadzorczej. Obu grozi dożywocie.

Lundin Oil jest podejrzewany o finansowanie działań armii Sudanu i działających w tym kraju milicji w celu wypędzania lokalnej ludności z regionów, gdzie szwedzka spółka planowała poszukiwanie ropy. Organizacja humanitarna Ecos w 2010 roku ogłosiła, że z powodu konfliktu trwającego od 1997 do 2003 roku w regionie działalności Lunding Oil w południowym Sudanie 12 tys. ludzi zostało zabitych lub zmarło z głodu, wycieńczenia lub chorób.

Szwedzcy prokuratorzy rozpoczęli postępowanie już osiem lat temu. Na swojej stronie internetowej szwedzka spółka informuje, że jest przekonana iż nie ma żadnych podstaw do oskarżania jej szefów.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.se

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu