Szwecja uruchomiła rezerwową produkcję energii aby pomóc Polsce

opublikowano: 06-12-2021, 15:08

Szwecja uruchomiła rezerwową elektrownię w Karlshamm po tym jak Polska zwróciła się o pomoc w związku z trudnością z zaspokojeniem popytu na energię, informuje Bloomberg.

Polska zwróciła się o pomoc w pokryciu ok. 1700 MW deficytu energii we wskazanych godzinach zwiększonego popytu w poniedziałek, poinformował zarządca szwedzkiej sieci przesyłowej.

- Pomimo że Szwecja ma względnie dużą konsumpcję w poniedziałek, wsparcie Polski jest możliwe – oświadczył Pontus de Mare, szef operacyjny Svenska Kraftnat.

fot. Fotolia
fot. Fotolia

Bloomberg informuje, że na prośbę Polski odpowiedziały także Niemcy, Litwa i Ukraina. Agencja zwraca uwagę, że na Nord Pool cena energii w Polsce z dostawą w następnym dniu wzrosła w poniedziałek do rekordowych 240,59 EUR za 1 MWh.

Bloomberg wskazuje jako powód problemów Polski z produkcją energii wyłączenie do 23 grudnia jednego z bloków elektrowni w Opolu, a także nieplanowanie wyłączenie w weekend jednego z bloków elektrowni w Kozienicach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane