Szwecja wywiera nacisk regulacyjny, aby zezwolić na nowe reaktory jądrowe

opublikowano: 11-01-2023, 10:22
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Szwecja przygotowuje przepisy, które pozwolą na budowę większej liczby elektrowni jądrowych w celu zwiększenia produkcji energii elektrycznej w tym kraju i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, powiedział w środę premier Ulf Kristersson – podaje agencja Reutersa.

Nora Lorek/Bloomberg

Kristersson uczynił rozszerzenie produkcji energii jądrowej kluczowym celem swojego prawicowego rządu, starając się odwrócić proces stopniowego zamykania kilku reaktorów w ciągu ostatnich kilku dekad, który sprawił, że kraj w większym stopniu polegał na energii odnawialnej, ale czasami mniej przewidywalnej.

Szwedzki miks energetyczny składa się głównie z energii jądrowej, wodnej i odnawialnych źródeł energii. Choć jak dotąd zawirowania związane z dostawami gazu z powodu impasu Rosji z Zachodem w mniejszym stopniu ją dotknęły, ceny energii elektrycznej są wysokie i niestabilne od czasu rozpoczęcia przez Moskwę inwazji na Ukrainę.

Proponowane nowe przepisy, które wciąż muszą zostać uchwalone przez parlament, pozwoliłyby na budowę nowych reaktorów w dodatkowych lokalizacjach w całej Szwecji i miały wejść w życie w marcu przyszłego roku.

Nowe przepisy zniosłyby istniejące przepisy, które ograniczają całkowitą liczbę reaktorów do dziesięciu i zabraniają budowy reaktorów w innych lokalizacjach niż te, w których obecnie istnieją, otwierając drzwi do budowy mniejszych reaktorów, które wielu uważa za najbardziej opłacalną opcję jądrową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane