Szwecja zaczyna bać się silnej korony

WST, Bloomberg
opublikowano: 01-04-2011, 10:13

Aders Borg, szwedzki minister finansów stwierdził, że dalsze umacnianie się korony, najsilniejszej spośród głównych walut świata w tym roku, będzie powodowało poważne problemy.

„Uważam, że stanowi to zagrożenie dla gospodarki ” – wyjaśnia minister.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy szwedzka waluta zyskała względem euro 9 proc. zaś wobec amerykańskiego dolara wzmocniła się o 14 proc.

Jest najsilniejszą walutą spośród 16-najmocniej handlowanych, które obejmuje zestawieniem agencja Bloomberg. To sprawia coraz większe kłopoty eksporterom

Największa nordycka gospodarka powinna w tym roku odnotować 4,2 proc. dynamikę rozwoju, nieco niższą niż miało to miejsce w 2010 r. kiedy to PKB wzmocnił się o 5,5 proc., szacuje Narodowy Instytut Badań Ekonomicznych.

PKB Szwecji ma wzrosnąć w przyszłym roku o 3,2 proc. tworząc presję na Riksbanku do podwyższenia benchamarkowej stopy procentowej do 3 proc. na koniec 2012 r. z obecnego poziomu 1,5 proc.

WST, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Szwecja zaczyna bać się silnej korony