Szwecja zwiększa inwestycje w naukę

PAP
29-08-2008, 13:27

Rząd szwedzki postanowił zwiększyć nakłady finansowe na naukę przeznaczając w ciągu najbliższych czterech lat na ten cel dodatkowe sumy w wysokości ok. 525 milionów euro.

Decyzję taką podjęto dzięki zgodzie wszystkich czterech partii koalicyjnych.

Już w przyszłym roku do uniwersytetów, szkół wyższych, instytutów i ośrodków badawczych wpłynie z tej sumy ok. 250 mln euro.

Będą one głównie przeznaczone na wspieranie strategicznie ważnych badań w takich gałęziach jak medycyna (choroby nowotworowe i alzheimer), technika i technologie, ekologia (zagadnienia klimatyczne). Pieniądze też trafią do dotychczas najbardziej niedoinwestowanych ośrodków, zajmujących się naukami społecznymi i humanistycznymi.

W sumie, wliczając dotychczasowe nakłady, budżet państwa przeznaczy na naukę w latach 2009-2014 sumę ok 1,5 mld euro.

Minister oświaty Jan Berklund prezentując decyzję rządową stwierdził, że dzięki niej Szwecja już w 2009 r. osiągnie, zalecany przez UE w tzw. Strategii Lizbońskiej, roczny poziom nakładów na sferę nauki i badań, 1 proc. PKB.

W komunikacie Ministerstwa Oświaty stwierdza się m.in., że jednym z motywów, jakimi kierował się rząd, była chęć zwiększenia konkurencyjności kraju w dziedzinie dokonań naukowych. Mają one umożliwić wprowadzanie nowych technologii i metod w najróżniejszych dziedzinach życia oraz gospodarki.

W komunikacie stwierdza się też, iż tak wielkie podniesienie nakładów na naukę nie ma sobie podobnego w Europie i można je porównywać jedynie z podobnymi posunięciami w Chinach i w Singapurze.

Michał Haykowski (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Szwecja zwiększa inwestycje w naukę