Szwedzcy prawodawcy chcą przeciwdziałać całkowitej bezgotówkowości kraju

opublikowano: 11-06-2018, 13:01

Kluczowy komitet szwedzkich prawodawców chce zmusić największe banki w kraju do utrzymania w obiegu "żywego pieniądza" w celu powstrzymania marszu kraju w kierunku całkowitej bezgotówkowości.

Parlamentarna komisja Riksbanku, która jest w trakcie przeglądu ustawy o banku centralnym, zaproponowała, aby banki były zobowiązane do oferowania wypłat gotówki i obsługi codziennych rachunków. Wymóg miałby zastosowanie do banków, które oferują rachunki bieżące i mają ponad 70 miliardów koron (8 mld USD) depozytów od szwedzkich obywateli.

Korony szwedzkie (SEK)
Zobacz więcej

Korony szwedzkie (SEK) fot. Bloomberg

Ustawodawcy stwierdzili, że musi istnieć "rozsądny dostęp do tych usług w całej Szwecji" i że 99 procent Szwedów powinno mieć maksymalnie 25 kilometrów  do najbliższego miejsca (np. bankomatu) umożliwiającego wypłaty gotówki. Banki powinny oferować takie usługi, a kredytodawcy mogą zdecydować, czy korzystać z usług osób trzecich, maszyn czy innych usług OTC (Over The Counter).

Podjęte działania są odpowiedzią na szybką transformację Szwecji, która staje się jednym z najbardziej bezgotówkowych społeczeństw na świecie. To doprowadziło do obaw, że niektórym ludziom coraz trudniej radzić sobie bez dostępu do telefonów komórkowych i kart bankowych. Istnieją również obawy, co się stanie, jeśli systemy płatności cyfrowych nagle się zawiesi.

Uważamy, że dalszy rozwój dostępu do gotówki w społeczeństwie musi odbywać się w kontrolowany sposób, tak aby zaspokoić zapotrzebowanie publiczne i społeczeństwa na gotówkę – stwierdziła komisja cytowana przez dziennik „Dagens Nyheter”.

Banki stoją w opozycji do tych propozycji. Branżowa grupa Stowarzyszenie Szwedzkich Banków szacuje bowiem, że doprowadzi to do "znacznie zwiększonych kosztów" aż 100 mln koron rocznie dla banków i klientów. Grupa podkreśla, że w raporcie nie wspomina się również o tym, że Riksbank ma teraz tylko jedną kasę depozytową po zamknięciu 23 takich urządzeń, co utrudnia korzystanie z gotówki w sektorze prywatnym.

Tymczasem raport komisji przedstawia całkowite koszty dla sześciu dotkniętych banków na poziomie od 8 do 15 mln SEK rocznie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu