Szwedzka firma Cebo Konsult AB kupi Jastrzębską Agencję Turystyczną

PAP
24-08-2007, 16:27

Za 23,3 mln zł szwedzka firma Cebo Konsult AB kupi od Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), dysponującą m.in. ośrodkami wypoczynkowymi nad morzem i w górach, Jastrzębską Agencję Turystyczną (JAT). W  czerwcowym przetargu cenę wywoławczą spółki ustalono na 18,1 mln zł.

"Do zawarcia umowy sprzedaży jeszcze nie doszło - zgodę na zbycie musi wyrazić minister skarbu. Zainteresowanie kupnem JAT było duże, jednak większość z interesujących się przetargiem firm nie przystąpiła do niego, licząc na drugi etap i niższą cenę wywoławczą. Ostatecznie do przetargu stanęły dwie firmy" - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Roczne obroty JAT sięgają niemal 6 mln zł, co plasuje ją wśród firm średniej wielkości, działających w branży turystycznej w Polsce. 100 proc. udziałów należy do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Ogłoszenia o ich sprzedaży opublikowano w czerwcu w krajowej i zagranicznej prasie, licząc na zainteresowanie zagranicznych inwestorów.

Cebo Konsult to spółka celowa z kapitałem 10 mln euro. Jednym z udziałowców jest współwłaściciel dużej szwedzkiej firmy doradczej, innym - ekspert w dziedzinie hotelarstwa i gastronomii. Szwedzi chcą przed EURO 2012 uruchomić w Polsce sieć 2-3-gwiazdkowych hoteli oraz podnieść standard obiektów JAT. Firma zamierza działać w dużych miastach i miejscowościach wypoczynkowych.

JAT powstała 10 lat temu. Trafiły do niej ośrodki wczasowe i obiekty rekreacyjne należące wcześniej do jastrzębskich kopalni. Znajdują się one w atrakcyjnych pod względem turystycznym regionach Polski - w górach, nad morzem i na Mazurach. Spółka jest właścicielem 7 obiektów, w tym 3 ośrodków wypoczynkowych: Diamentu w Pobierowie, Neptuna w Sianożętach k. Ustronia Morskiego oraz ośrodka Dargin w Harszu na Mazurach.

Oprócz tych ośrodków do JAT należą dwa obiekty w górach - Jastrzębianka w Zakopanem i wyciąg narciarski Złoty Groń w Istebnej oraz obiekty miejskie: Centrum Szkoleniowo - Rekreacyjne Diament w Jastrzębiu Zdroju i Górnicze Centrum Kultury w Jastrzębiu.

JSW to największy w Europie producent węgla koksowego, a zarazem najbardziej dochodowa spółka węglowa. Decyzja o sprzedaży udziałów w JAT podyktowana została restrukturyzacją grupy kapitałowej i skupieniem się firmy na jej podstawowej działalności, jaką jest wydobycie i sprzedaż węgla.

więcej w piątkowym "Pulsie Biznesu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Szwedzka firma Cebo Konsult AB kupi Jastrzębską Agencję Turystyczną