Szwedzka Telia może kupić akcje Tel-Energo

Mariusz Zielke
19-03-2002, 00:00

Szwedzka Telia jest zainteresowana zakupem akcji Tel-Energo — wynika z nieoficjalnych informacji. Jeżeli operacja dojdzie do skutku, Szwedzi mogą stać się potencjalnym inwestorem dla alternatywnego do TP SA telekomu budowanego z aktywów MSP. Tel-Energo twierdzi, że nie prowadzi z Telią żadnych rozmów.

Szwedzka Telia, główny akcjonariusz Netii, który po konwersji długu na akcje straci kontrolę nad tą spółką, szuka alternatywnej drogi rozwoju w Polsce. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Szwedzi są zainteresowani zakupem pakietu akcji Tel-Energo, operatora drugiej co do wielkości (po TP SA) sieci światłowodowej w kraju. Tel-Energo twierdzi jednak, że nie prowadzi w tej chwili rozmów na ten temat.

— Takie rozmowy między Telią a Tel-Energo nie mają miejsca — mówi Ryszard Bańkowicz, rzecznik Tel-Energo.

— Nie komentujemy pogłosek — twierdzi z kolei Michał Szustak, dyrektor marketingu w Telia International Carrier w Polsce.

Telia IC jest operatorem tzw. Sieci Wikingów, liczącej ponad 40 tys. km globalnej sieci światłowodowej, i to właśnie ta spółka szwedzkiego koncernu powinna być potencjalnie najbardziej zainteresowana połączeniem z aktywami Tel-Energo, które zawiaduje drugą co do wielkości siecią szkieletową w Polsce.

— Po utracie kontroli nad Netią Telia musi zastanowić się nad swoją strategią w Polsce. Polska jest jedynym krajem nadbałtyckim, w którym ten szwedzki koncern nie posiada sieci komórkowej, a teraz dodatkowo straciła Netię, swoją sztandarową inwestycję. W 2003 r. uwolni się rynek międzynarodowych usług głosowych i każdy duży operator będzie chciał do tego czasu zająć jak najlepszą pozycję do ich świadczenia — mówi analityk jednego z banków inwestycyjnych.

Tel-Energo przez posiadanie jednej z najważniejszych sieci transmisji danych w Polsce ma oczywistą synergię z Telią, która bardzo dużą rolę przywiązuje do Sieci Wikingów.

— Nie mogę dywagować o ewentualnych synergiach między Tel-Energo a Telią. Transmisja danych to dla nas ważna część biznesu. Fakty są takie, że przez łącza Telii IC przechodzi ponad połowa ruchu międzynarodowej transmisji danych z Polski — mówi Michał Szustak.

Dodaje, że Telia IC wyda na rozwój sieci w 2002 r. w Europie Środkowo-Wschodniej 50 mln USD, z czego co najmniej połowę w samej Polsce. Do czerwca 2001 r. cała Telia zainwestowała u nas 350 mln USD.

Ewentualne zainteresowanie Telii siecią Tel-Energo jest istotne w kontekście budowy alternatywnego dla TP SA operatora telekomunikacyjnego z aktywów kontrolowanych przez MSP. Krajowa Grupa Telekomunikacyjna, jak nazywa się ten projekt, ma być utworzona z Tel-Energo, NOM i Telefonii Dialog, a mogą też do niej zostać wniesione udziały Polkomtela, El-Netu, Netii, Pro Futuro, Telbanku i Szeptela. Ostateczny kształt grupy pozostaje wciąż niewiadomą. Analitycy sugerują, że taki podmiot musi otrzymać potężny zastrzyk finansowy (w większości są to spółki mocno kapitałochłonne i zadłużone). Przydałby mu się też inwestor branżowy. Ze względu na ciężką sytuację na rynku telekomunikacyjnych i ochłodzenie klimatu inwestycyjnego, jednego silnego inwestora telekomunikacyjnego ciężko byłoby dla grupy pozyskać. Może więc dla MSP pozyskanie inwestorów dla poszczególnych spółek grupy byłoby rozwiązaniem? I w tym kontekście możliwość wejścia Telii do Tel-Energo staje się ewentualnością bardzo interesującą. Pytanie jednak, jak wyceniona byłaby polska spółka — jeszcze w 2001 r. wycena sięgała 1,6 mld zł, jednak wartość telekomów na świecie w ostatnim czasie mocno spadła. Poza tym Tel-Energo próbuje się sprywatyzować już od 1998 r. i do dziś nic z tego nie wyszło.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Szwedzka Telia może kupić akcje Tel-Energo