Szwedzki nadzór przeciwny zmuszaniu wybranych banków do utrzymywania gotówki

opublikowano: 22-10-2018, 20:42

Szwedzki urząd ds. konkurenci i nadzór finansowy sprzeciwili się propozycji ustawodawców, aby zmusić największe banki w kraju do utrzymania gotówki, próbując ograniczyć szybki rozwój społeczeństwa bezgotówkowego.

W odpowiedzi na wniosek szwedzki organ ds. konkurencji stwierdził, że plan zakłóci konkurencję, ponieważ dotyczy tylko kilku banków. Szwedzki Urząd Nadzoru Finansowego również sprzeciwił się propozycji, stwierdzając, że zapewnienie dostępu do środków pieniężnych powinno być obowiązkiem państwa.

Propozycja może zagrozić konkurencji między bankami, ograniczyć zachęty do nowych rozwiązań w zakresie obsługi gotówki i płatności, podnieść koszty dla konsumentów i zmniejszyć wydajność na rynku - stwierdził organ ds. konkurencji.

W czerwcu komisja, która dokonała badania projektu stworzonego przez bank centralny, zaproponowała, aby obowiązywało ono banki, które zapewniają rachunki bieżące i mają ponad 70 mld koron (7,8 mld USD) w depozytach od szwedzkich obywateli, aby oferowały wypłaty gotówki i obsługiwały codzienne wpływy. 

W odpowiedzi szwedzkie stowarzyszenie bankierów stwierdziło 15 października, że propozycja uczynienia tylko kilku banków odpowiedzialnymi za dostarczenie gotówki może naruszać zasady Unii Europejskiej.

W wywiadzie udzielonym w tym miesiącu przewodniczący komisji, Mats Dillen, powiedział, że propozycja może zostać dostosowana tak, aby objąć wszystkie banki, jeśli istnieją problemy prawne, które zmuszają tylko niektóre banki do dostarczania gotówki. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu