Szwedzki reaktor wyłączony wskutek pożaru

(Marek Druś)
opublikowano: 14-11-2006, 12:03

Jeden z czterech reaktorów największej szwedzkiej elektrowni atomowej Ringhals został w wtorek wyłączony w następstwie pożaru i wznowi produkcję prądu dopiero za około trzy tygodnie.

Jeden z czterech reaktorów największej szwedzkiej elektrowni atomowej Ringhals został w wtorek wyłączony w następstwie pożaru i wznowi produkcję prądu dopiero za około trzy tygodnie.

Incydent ten nie spowodował żadnych ofiar w ludziach ani zagrożenia radioaktywnego. Krótko po północy jeden z dwóch głównych transformatorów bloku reaktorowego z nieznanych na razie przyczyn stanął w ogniu. Towarzyszyły temu słyszalna na znaczną odległość eksplozja i potężny obłok dymu. Ringhals znajduje się na szwedzkim wybrzeżu Kattegatu koło miasta Varberg, 60 kilometrów na południe od Goeteborga.

Jak powiedział w radiu rzecznik elektrowni Goesta Larsen, wszystkie systemy bezpieczeństwa zadziałały bez zarzutu. Pożar po dwóch godzinach ugaszono.

Ringhals dostarcza 18 procent zużywanej w Szwecji energii elektrycznej. Łączna moc elektrowni wynosi 3530 megawatów, z czego na wyłączony obecnie reaktor numer 3 przypada 915 MW.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu