Szwedzki sąd utrzymał 171 mln USD odszkodowania od Polski za FM Bank

opublikowano: 25-02-2019, 07:28

Szwedzki sąd apelacyjny utrzymał w mocy ponad 171 mln USD odszkodowania w arbitrażu dla funduszu Abris Capital Partners za bezprawne wywłaszczenie z FM Banku, donosi internetowy serwis prawny law360.com.

Chodzi o sprawę, która rozpoczęła się w 2014 r., kiedy  Komisja Nadzoru Finansowego uznała, że fundusz, który kontrolował FM Bank PBP (obecnie Nest Bank), złamał zobowiązania inwestorskie. Odebrała mu prawo głosu i nakazała sprzedaż banku, do czego doszło w kwietniu 2015 r. Fundusz uznał, że to bezprawne wywłaszczenie biznesu i wystąpił ze skargą do arbitrażu międzynarodowego. Sztokholmski arbitraż uznał, że prawa inwestora zostały naruszone i w ostatecznym wyroku zasądził wypłatę 760 mln zł odszkodowania Abrisowi. Polska odwołała się do szwedzkiego sądu apelacyjnego. W lipcu ubiegłego roku Prokuratoria Generalna informowała, że sąd w Sztokholmie wstrzymał wykonanie wyroku. Zastrzegła jednak, że „postanowienie jest niezaskarżalne. Postępowanie postarbitrażowe jest w toku”.

Paweł Gieryński, partner w Abris Capital
Zobacz więcej

Paweł Gieryński, partner w Abris Capital Fot. Grzegorz Kawecki

W piątek sąd apelacyjny Svea uznał, że Polska zbyt długo zwlekała z twierdzeniem, że podstawowa umowa arbitrażowa nie była ważna. Dlatego przyznanie odszkodowania nie było sprzeczne ze szwedzkim porządkiem publicznym, wynika z podsumowania decyzji, przedstawionej law360.com przez szwedzką firmę prawniczą Mannheimer Swartling, która reprezentuje fundusz w sporze. 

Martin Wallin z reprezentującej Polskę firmy Wallin & Partner zwrócił uwagę, że sąd zdecydował się na  „niezwykły” krok i pozostawił możliwość apelacji do Sądu Najwyższego Szwecji. Nie powiedział jednak, że jest ona przygotowywana.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MZAT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu