Szwedzkie banki udzielały pożyczek hitlerowskim Niemcom

IAR
opublikowano: 15-02-2009, 18:15

W sejfie szwedzkiego Ministerstwa Finansów odnaleziono tajny list, który potwierdza, że szwedzkie banki udzielały pożyczek hitlerowskim Niemcom. Kredyty zaakceptował ówczesny minister, który dotychczas był uważany za przeciwnika nazizmu.

Tajny dokument ujawnił na łamach dziennika Dagens Nyheter historyk Krister Wahlbaeck. Opisał on spotkanie ministra finansów Ernsta Wigforssa z przedstawicielami największych szwedzkich banków, do którego doszło w 1941 roku. Szef szwedzkich finansów, mimo sprzeciwu kolegów z rządu, wyraził zgodę na przyznanie nazistowskim Niemcom kredytów na kwotę 40 milionów koron. Pieniądze te zwiększyły szwedzki eksport do Niemiec, ale zarazem przyczyniły się do rozwoju niemieckiej machiny wojennej. Historyk wyjaśnia, że pożyczka posłużyła głównie jako zaliczki na zakup statków w szwedzkich stoczniach.

Odkrycie nieznanego listu jest kolejną rysą na wizerunku Szwecji jako państwa neutralnego. Wpłynie też na postrzeganie ministra Wahlbaecka, który zapisał się w historii miedzy innymi jako ostry przeciwnik transportów niemieckich przez terytorium kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Szwedzkie banki udzielały pożyczek hitlerowskim Niemcom