Szwedzko-polskie konsorcjum zbuduje obwodnicę Lubnia na "zakopiance"

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-02-2006, 16:25

Szwedzko-polskie konsorcjum NCC i POLDiM SA Tarnów zostało wybrane w międzynarodowym przetargu na wykonawcę 4-kilometrowej obwodnicy Lubnia w ciągu budowanego właśnie ekspresowego odcinka "zakopianki" od Myślenic do Lubnia.

Szwedzko-polskie konsorcjum NCC i POLDiM SA Tarnów zostało wybrane w międzynarodowym przetargu na wykonawcę 4-kilometrowej obwodnicy Lubnia w ciągu budowanego właśnie ekspresowego odcinka "zakopianki" od Myślenic do Lubnia.

    Rzecznik krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Magdalena Chacaga poinformowała PAP w środę, że oferta konsorcjum okazała się najtańsza spośród sześciu ofert złożonych w przetargu. Zwycięzca zadeklarował wybudowanie odcinka za 133,5 mln zł brutto.

    Inwestycja będzie finansowana z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), który skredytuje ją w około 90 proc. Reszta środków będzie pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego.

    "Po złożeniu gwarancji bankowych zostanie podpisana umowa z wykonawcą, co powinno nastąpić na przełomie lutego i marca. Roboty rozpoczną się w kwietniu" - zapowiedziała Chacaga.

    Zgodnie z kontraktem, wykonawca na realizację inwestycji będzie miał dwa lata. W tym czasie ma powstać dwujezdniowa droga ekspresowa o długości 4 km wraz z węzłem drogowym w Lubniu. Na trasie zbudowanych zostanie 14 obiektów mostowych, ponad 4 km ekranów akustycznych, ponad kilometr murów oporowych oraz 6,5 km dróg dojazdowych.

    Budowa "zakopianki" na odcinku Myślenice-Lubień wraz z obwodnicą Lubnia została podzielona na dwa etapy: od Myślenic do granicy gmin Pcim i Lubień (12,2 km) oraz od granicy gmin Pcim i Lubień wraz z obwodnicą Lubnia do włączenia w stary przebieg na wysokości Witkówki (4,3 km). Prace na pierwszym odcinku rozpoczęto w listopadzie 2004 roku.

    Łączna wartość całej inwestycji szacowana jest na około 400 mln zł. Po jej zakończeniu po prawej stronie rzeki Raby powstanie 16-kilometrowy, dwujezdniowy odcinek trasy, który będzie spełniał wymogi drogi ekspresowej. Przewidziano na nim trzy dwupoziomowe węzły drogowe w Stróży, Pcimiu i Lubniu.

    "Zakopianka" na odcinku od Myślenic do Lubnia należy do najbardziej zatłoczonych w kraju, średnio przejeżdża nim ponad 15 tys. pojazdów na dobę, a w weekendy nawet do 50 tys. pojazdów na dobę.

    Po zakończeniu tej inwestycji na trasie Kraków-Zakopane pozostaną jeszcze trzy jednojezdniowe odcinki: Lubień-Chabówka (19,5 km), Rdzawka - Nowy Targ (12,2 km) oraz Nowy Targ-Zakopane (18,4 km). Według planów, do 2010 roku z Krakowa do stolicy Tatr będzie można przejechać już drogą dwujezdniową: do Rabki ekspresową, a dalej o parametrach głównej przyspieszonej lub głównej.

    Ciąg drogowy Kraków-Zakopane, zwany "zakopianką", ma 94,5 km długości (od węzła autostradowego w Opatkowicach do Zakopanego). W jego skład wchodzi 54,8 km drogi krajowej nr 7 (od Krakowa do skrzyżowania w Rabce Zaborni) oraz 39,7 km drogi krajowej nr 47 od Zaborni do Zakopanego.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane