Szybciej przez węzeł Poznań

Katarzyna Łasica
opublikowano: 10-03-2006, 00:00

Trzy firmy zarobią na budowie wiaduktu w Swarzędzu i modernizacji linii do stolicy Wielkopolski. Będzie jeszcze przetarg na sieć trakcyjną.

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) rozstrzygnęły przetarg na modernizację poznańskiego węzła kolejowego. Wartość inwestycji to około 53 mln EUR. Zdecydowała cena.

Znaczną część tej sumy — 51,6 mln EUR zainkasuje konsorcjum Przedsiębiorstwa Robót Komunikacyjnych w Poznaniu, małej firmy Torpol oraz Przedsiębiorstwa Robót Kolejowych i Inżynieryjnych. Będzie odpowiedzialne za modernizację 22-km odcinka Swarzędz — Poznań Junikowo.

Przedsiębiorstwo Robót Komunikacyjnych w Poznaniu za blisko 1,3 mln EUR zbuduje wiadukt nad torami w Swarzędzu. Powtórzony zostanie natomiast przetarg na modernizację systemu zasilania i sieci trakcyjnej. Za pierwszym razem ofertę złożyła tylko jedna firma, odrzucona ze względu na wygórowaną cenę.

Podpisane kontrakty są częścią modernizacji magistrali kolejowej E20 Warszawa – Poznań – Berlin. Umożliwią usprawnienie organizacji ruchu i zwiększenie przepustowości poznańskiego węzła kolejowego. Będą realizowane w ramach unijnego funduszu spójności ISPA (Instrument Polityki Strukturalnej w Okresie Przedakcesyjnym).

— Obie inwestycje w 75 proc. będą finansowane przez UE. Reszta pochodzi z budżetu państwowego — mówi Bogdan Bresz z PKP PLK.

Jeszcze w 2001 r. koszty inwestycji szacowano na niespełna 70 mln EUR, ale w lipcu Komisja Europejska zwiększyła ich wartość do 105 mln EUR. Oznacza to, że wartość trzeciego przetargu może zamknąć się w około 52 mln EUR.

Modernizacja 22-kilometrowego odcinka ma zakończyć się w ciągu 26 miesięcy od rozpoczęcia robót. Wiadukt może powstać wcześniej w 14 miesięcy od rozpoczęcia prac. Wraz z trzecim projektem — modernizacją systemu zasilania — powinny być gotowe do 31 grudnia 2009 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Szybciej przez węzeł Poznań