Szybciej, wyżej, dalej - w sporcie i w biznesie

Mirosław Konkel
opublikowano: 17-12-2008, 00:00

Przez 16 lat Robert Siewierski przeszedł długą drogę: od przedstawiciela handlowego Masterfoods do country managera polskiego oddziału Nokii.

Przez 16 lat Robert Siewierski przeszedł długą drogę: od przedstawiciela handlowego Masterfoods do country managera polskiego oddziału Nokii.

W liceum nie dopuszczał myśli, że może wybrać inną karierę niż sportowa. Uprawiał lekkoatletykę w rodzinnym Tarnobrzegu. Przywoził medale z ogólnopolskich zawodów. Otarł się nawet o młodzieżową kadrę kraju. Po maturze — zgodnie z przewidywaniami rodziców, nauczycieli i znajomych — zdał na Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Na studiach postanowił zarabiać na swoje utrzymanie. Współpracował np. z klubami fitness i dowoził towar do warzywniaków. Wtedy odkrył swoją drugą pasję — przedsiębiorczość. I coraz bardziej zdawał sobie sprawę z tego, że z pensji nauczyciela wyżyć będzie ciężko. Zwłaszcza jeśli założy rodzinę.

— Na przełomie lat 80. i 90. nadzieję na lepszą przyszłość dawał świat biznesu, który był otwarty na młodych, dynamicznych ludzi, bez socjalistycznych obciążeń — wspomina Robert Siewierski.

Zespół to siła

W 1992 r., zaraz po obronie pracy magisterskiej, został przedstawicielem handlowym w Masterfoods Polska. Miał dobre wyniki, więc powierzono mu obsługę większych sieci detalicznych i znaczących hurtowni. Wkrótce stanął na czele dużego zespołu salesmanów.

Ale przełomem w jego życiu zawodowym była praca dla Sony Music Entertainment w latach 1998-2003. Jako dyrektor sprzedaży odpowiadał za dystrybucję wszystkich produktów tej firmy w Polsce. Aby podołać wyzwaniu, zrobił MBA w Warszawskiej Szkole Biznesu Polskiej Akademii Nauk.

Od pięciu lat wiedzę, doświadczenie i zdolności wykorzystuje w Nokii. Na jego głowie było przygotowanie i wdrożenie strategii sprzedaży jej produktów na rozwijającym się rynku pozaoperatorskim. Dał radę. I tym sobie tłumaczy obecny awans —na dyrektora regionalnego koncernu.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Jakkolwiek nieskromnie to zabrzmi, zarząd docenił moje osiągnięcia i to, w jaki sposób kontaktuję się z ludźmi — ocenia menedżer.

Ale daleki jest od przypisywania sobie wszystkich zasług. Jego zdaniem, nie ma sukcesu bez dobrego współdziałania całego zespołu. A teraz na tym szczególnie mu zależy. Powód? Nokia prowadzi trudny proces restrukturyzacji. Wiąże się to m.in. ze zmianą organizacji pracy i zakresu obowiązków specjalistów.

— Chcemy, tak jak firmy internetowe, być jeszcze bliżej rynku i klienta. Proponować wciąż nowe produkty i usługi. A to wymaga od nas wszystkich dużej elastyczności — wyjaśnia nowy szef.

Wiatr w żagle

Robert Siewierski śmieje się, że nawet dnia nie przepracował w wyuczonym zawodzie trenera czy wuefisty. Ale zaraz stwierdza, że sport przydaje mu się w biznesie. Bo uczy zdrowej rywalizacji. Pozwala też radzić sobie z porażkami i sytuacjami stresowymi. Jak na absolwenta AWF przystało, nadal dba o formę i tężyznę fizyczną. Biega cztery razy w tygodniu. Zwykle o szóstej rano. Od czasu do czasu chodzi na basen i kort tenisowy. Zimą jeździ na nartach, a latem uprawia windsurfing.

— Gdy człowiek porządnie się zmęczy, wiele rzeczy zaraz układa mu się w głowie —stwierdza menedżer.

Odpręża się przy muzyce. Ale najbardziej lubi spędzać czas z dwójką swoich dzieci.

— Niemal każdy człowiek biznesu mówi, że rodzina jest dla niego najważniejsza. Ale dla mnie te słowa mają naprawdę głęboki sens — podkreśla Robert Siewierski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane