Szybkie działanie to podstawa sukcesu

Materiał partnera
opublikowano: 20-08-2017, 22:00

Działalność biznesowa polskich firm nabiera rozmachu — spółki inwestują coraz odważniej.

Konieczność egzekwowania należności od zagranicznych kontrahentów przestaje być rzadkością, dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie przeprowadzić całą procedurę. Dochodzenie niezapłaconych należności za granicą na własną rękę wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, ale także — z racji nieznajomości prawa i zasad obowiązujących w kraju dłużnika — często z niską skutecznością. Rozwiązaniem okazują się polisy ubezpieczenia należności, których stałym elementem jest pomoc w egzekwowaniu długu.

SKUTECZNA METODA: Polisy ubezpieczenia należności pomagają odzyskać swoje pieniądze od zagranicznych kontrahentów — mówi Paweł Pawlak, dyrektor zarządzający Credendo Polska.
Zobacz więcej

SKUTECZNA METODA: Polisy ubezpieczenia należności pomagają odzyskać swoje pieniądze od zagranicznych kontrahentów — mówi Paweł Pawlak, dyrektor zarządzający Credendo Polska. Fot. ARC

— Taka polisa już sama w sobie minimalizuje ryzyko utraty należności. W przypadku ubezpieczenia z opcją dochodzenia długu to ubezpieczyciel pokrywa większą część kosztów związanych z windykacją, a w przypadku nieskuteczności całej procedury — wypłaca odszkodowanie — tłumaczy Paweł Pawlak, dyrektor zarządzający Credendo Polska. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest pomoc w dotarciu do dłużnika i prowadzenie postępowania w jego macierzystym kraju. — Dłużnicy wiedzą, że odległość

Warto wiedzieć

działa na ich korzyść, i często czują się bezkarni. Windykacja powinna być prowadzona przez osoby znajdujące się na miejscu, które znają uwarunkowania prawne, język, kulturę i środowisko danego kraju. Credendo współpracuje z lokalnymi kancelariami prawnymi i firmami zajmujacymi sie dochodzeniem należności w kraju dłużnika, dlatego nasza skuteczność jest tak wysoka — dodaje Paweł Pawlak. Eksperci podkreślają, że nawet posiadając polisę ubezpieczenia należności, warto pamiętać o dwóch zasadach. Z jednej strony jest to konieczność ścisłej współpracy z firmą, której zlecamyprzeprowadzenie windykacji. Z drugiej zaś — obowiązek szybkiego reagowania na wszelkie niepokojące sygnały i niezwłoczne zgłoszenie ryzyka wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego.

— Gdy otrzymamy informację o braku płatności, niezwłocznie podejmowane są pierwsze kroki — to znaczy wysyłane są wezwania do zapłaty w formie pisemnej oraz odbywa się telefoniczny kontakt z odbiorcą w celu ustalenia przyczyn braku zapłaty i możliwości uregulowania zobowiazania. Jeżeli ta forma, w krótkim okresie 3 do 5 dni, nie przynosi pozytywnego rezultatu w postaci podjęcia rozmówz odbiorcą, rozpoczynamy etap windykacji bezpośredniej. W celu zwiększenia szansy na sukces w odzyskaniu długu konieczne jest natychmiastowe podjęcie działań — mówi Iwona Dukowska, dyrektor działu likwidacji szkód Credendo Polska. Tezy te potwierdzają statystyki — dzięki szybkiej reakcji ubezpieczyciela większość niezapłaconych należności udaje się skutecznie odzyskać w terminie do 180 dni od momentu zlecenia ich windykacji.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Szybkie działanie to podstawa sukcesu