Czytasz dzięki

Szybkie odszkodowanie dzięki karze umownej

SW
opublikowano: 20-03-2012, 00:00

Ustalenie odpowiedniego poziomu kary umownej nie jest proste. Aby osiągnęła swój cel, nie może być ani za niska, ani za wysoka.

Jednym z kluczowych elementów dobrze skonstruowanej umowy pomiędzy przedsiębiorcą i jego kontrahentem jest zapisanie w niej kar umownych. Takie kary znacznie zmniejszają ryzyko, że umowa nie zostanie wykonana na czas lub jakość tego wykonania nie będzie taka, jak oczekiwał przedsiębiorca (co może z kolei powodować problemy ze spełnieniem jego zobowiązań wobec innych klientów).

— Zaletą kary umownej, w przeciwieństwie do odszkodowania ogólnego, jest łatwość zastosowania takiej kary — wyjaśnia Kinga Kiniorska, radca prawny z firmy Koksztys Kancelaria Prawa Gospodarczego. Dodaje, że w przypadku kary umownej przedsiębiorca nie musi wykazywać powstałej szkody, co jest czasem utrudnione lub wręcz niemożliwe. Dzięki zastosowaniu takiej kary nie ma konieczności toczenia sporu o wysokość i zapłatę odszkodowania. Jedyną przesłanką do obciążenia nią są zapisy w umowie, dzięki czemu przedsiębiorca w prosty sposób może wywierać wpływ na dłużnika, aby wykonał swoje zobowiązania w sposób należyty i w terminie. Przedsiębiorca musi jednak pamiętać, że zapisanie w kontrakcie kary umownej wymaga dobrej woli obu stron zawierających umowę, dlatego kara umowna powinna zostać skonstruowana w taki sposób, by z jednej strony zabezpieczała w maksymalny sposób interesyprzedsiębiorcy, ale z drugiej strony — aby była akceptowalna także dla kontrahenta.

— Zastrzeżona w umowie wysokość kary umownej powinna być adekwatna do wysokości doznanej szkody i nie powinna przewyższać wielkości świadczenia, którego wykonanie ma zabezpieczać — radzi Kinga Kiniorska.

Przy ustaleniu optymalnej wysokości kary pomoże prawnik. Ponieważ kara umowna nie może być zbyt wygórowana, przedsiębiorca powinien zostawić sobie furtkę, na wypadek gdyby okazało się, że odszkodowanie jest zbyt niskie w stosunku do strat, jakie poniosła jego firma. Warto więc zastosować w umowach zapis: „W sytuacji gdy kara umowna, przewidziana w ust. 1, nie pokrywa szkody, zamawiającemu przysługuje prawo żądania odszkodowania na zasadach ogólnych”.

— Gdy wierzyciel poniesie szkodę przewyższającą wartość kary umownej, nie będzie mógł dochodzić w tym zakresie odszkodowania przewyższającego karę umowną, chyba że strony w umowie postanowiły inaczej. Dlatego w umowach należy zawsze stosować taki zapis — twierdzi Kinga Kiniorska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Polecane