Szybko i elastycznie reagować na potrzeby klientów

Materiał sponsorowany
opublikowano: 03-06-2013, 00:00

Tomasz Grabowski senior manager w dziale Management Consulting, Analytics, Accenture Polska

Na polskim rynku telekomunikacyjnym trwa wzmożona walka o klientów. Każdy, kto śledzi zmiany w tym sektorze, zauważy, że operatorzy prześcigają się w tworzeniu ofert mających na celu zarówno pozyskanie nowych klientów, jak i zatrzymanie dotychczasowych. Jednocześnie każda firma, aby zapewnić sobie odpowiedni poziom zwrotu z inwestycji, musi dbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu kluczowych wskaźników finansowych.

Cennych informacji w tym zakresie dostarcza raport Accenture „Winning the intensifying battle for customers”. Wskazuje najważniejsze tendencje w analityce i możliwości jej wykorzystania, aby zaoferować nowoczesne podejście do klienta, które przełoży się na sukces firmy. Decydującym elementem przewagi konkurencyjnej staje się zastosowanie zaawansowanych systemów analitycznych, które pozwalają na coraz lepsze zrozumienie potrzeb, otoczenia socjalnego i przewidywania zachowań klientów, np. skłonności do negocjacji oferty, poziomu zadowolenia z usług, etc.

Coraz istotniejsze staje się pozyskiwanie i analizowanie informacji z nowych źródeł, np. danych z sieci i serwisów społecznościowych czy dostępnych w internecie w postaci blogów, forów dyskusyjnych, etc.

Business Intelligence wzbogacone o technologię Big Data umożliwia gromadzenie, przetwarzanie i analizowanie bardzo dużej liczby danych w bardzo krótkim czasie (niemalże w czasie rzeczywistym). Dzięki temu firmy mogą szybko i elastycznie reagować na sygnały od klientów, oferując im np. odpowiednio zmodyfikowaną ofertę lub nowe produkty czy usługi. Analityka dostarcza zintegrowanych, jednoznacznych danych, które pozwalają na podjęcie najbardziej trafnych biznesowych decyzji.

Warto również zaznaczyć, że zaawansowana analityka umożliwia monitorowanie w czasie rzeczywistym bardzo ważnych z punktu widzenia operatorów telekomunikacyjnych wskaźników efektywności klienta, np. ARPU czy ryzyko odejścia (czyli wskaźnik „churn”). Dzięki temu firmy mogą wybrać odpowiednie podejście do konsumentów, zmniejszając ryzyko ich przejścia do konkurencji, co przekłada się bezpośrednio na wymierne korzyści finansowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał sponsorowany

Polecane