Szybko przybywa spółek w dołku

Maciej Zbiejcik
25-11-2010, 00:00

Jeszcze dwa tygodnie temu na GPW było 8 spółek, których kursy osiągnęły roczne minimum. Obecnie takich firm jest trzy razy więcej

Na warszawskiej giełdzie w ekspresowym tempie przybywa spółek pogłębiających dołki kursowe. Ustanawianie rocznych, a nawet historycznych minimów to skutek słabszych wyników finansowych i powrotu niepewności na rynkach.

Mocniejsze spadki na giełdach w ostatnich dniach popsuły klimat na warszawskiej giełdzie. Na ostatnich sesjach wiele spółek poddało się wyraźnej przecenie. W rezultacie wzrosła liczba emitentów, których kursy znalazły się na poziomie najniższym od 52 tygodni. Na wtorkowej sesji takich "czarnych owiec" mieliśmy aż 23. To być może sygnał ostrzegawczy, że przesilenie i koniec trwającej od lutego ubiegłego roku hossy są tuż-tuż.

Jeśli prześledzimy historię notowań z ostatnich tygodni, to widać, że ta niechlubna statystyka z każdym tygodniem się pogarsza. Jeszcze dwa tygodnie temu, kiedy WIG20 wspinał się na roczne szczyty, podobny ruch wykonywało 18 spółek, a roczne minima notowało tylko 8 firm. Również statystyka z ostatnich miesięcy wskazuje nagłe pogorszenie koniunktury. Jeszcze miesiąc temu roczne dołki zaliczało tylko 7 spółek, a roczne szczyty — aż 14.

Niepokojąco wygląda nagły wzrost liczby spółek, których kurs spadł do poziomu najniższego od roku. To skutek m.in. globalnej przeceny i obaw o rozpoczęcie mocniejszej korekty całej hossy. Dodatkowo krajowi inwestorzy mogli czuć rozczarowanie po wynikach niektórych spółek z III kwartału. Słabe raporty i wyniki poniżej oczekiwań inwestorów i analityków spotkały się z dezaprobatą rynku. Boleśnie przekonali się o tym chociażby akcjonariusze Stalproduktu.

"Można wręcz mówić o załamaniu wyników (był to najgorszy kwartał od 2005 roku). Słabe wolumeny sprzedaży blachy transformatorowej sugerują, że w głównym segmencie Stalproduktu wcale nie należy oczekiwać odbicia cen i bardzo prawdopodobny jest dalszy spadek marży" — czytamy w raporcie Millennium DM.

W rezultacie kurs spółki spadł do poziomu najniższego od 20 miesięcy.

Z powodu pogarszających się wyników cierpią notowania wielu innych spółek. Przykładów nie brakuje. Akcje Mostostalu Płock kosztują najmniej od marca ubiegłego roku. Podobnie jest w przypadku kursu Advadisu. Jest jednak mała różnica. O ile płocki Mostostal miał w minionym kwartale zyski, to Advadis powiększył stratę. Tegoroczne straty powiększyły Jago (operacyjne i netto) oraz Polskie Jadło (w tym wypadku tylko stratę netto). W obu tych spółkach kurs spadł do najniższego poziomu w historii. Powodów do zadowolenia nie mają też akcjonariusze Anti (notuje historyczny dołek) czy Procadu. Powód przeceny — ten sam: rozczarowujące wyniki.

Trzeba jednak zauważyć, że patrząc na cały parkiet, wcale nie jest jeszcze tak tragicznie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Na GPW wciąż przeważają spółki, które fundują akcjonariuszom pozytywne niespodzianki. Dopóki to się nie zmieni, o kolejne szczyty indeksów możemy być spokojni.

OKIEM EKSPERTA

Krzysztof Borowski, analityk KBC Securities

Nastroje ewidentnie są gorsze

Ostatnie dwa tygodnie przyniosły zmianę klimatu wokół giełdy. Widać ewidentnie, że pogorszyły się nastroje. Z technicznego punktu widzenia rynek zaczął się rozwarstwiać. Wprawdzie część spółek znajduje się w trendzie wzrostowym, ale rośnie grono spółek przechodzących w trend spadkowy.

Symptomatyczne jest też to, że wcześniej więcej spółek, które znajdowały się w trendzie horyzontalnym, wybijało się w górę. Teraz z kolei wykazują skłonność do wybicia dołem z formacji bazy. Wszystkie zarysowane ostatnio tendencje są być może poważniejszym ostrzeżeniem. Można zastanawiać się nawet w wariancie pesymistycznym, czy fala wzrostowa trwająca od marca 2009 r. nie jest korektą w trendzie spadkowym od 2007 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Szybko przybywa spółek w dołku