Szykuje się fala debiutów na GPW

Agnieszka Berger
opublikowano: 17-12-2004, 00:00

Do połowy stycznia powstanie ostatnia z dużych grup dystrybutorów. Od 2005 r. trzy koncerny i holding ruszą na giełdę.

Nieformalna grupa L-6 skupiająca spółki dystrybucyjne operujące na tzw. ścianie wschodniej sfomalizuje się najpóźniej do połowy stycznia przyszłego roku — zapowiada Mieczysław Kwiecień, prezes Zakładu Energetycznego Okręgu Radomsko-Kieleckiego (ZEORK), jednej ze spółek z grupy. W tym terminie szóstka dystrybutorów ma powołać spółkę matkę, którą następnie podaruje skarbowi państwa, by ten wniósł do niej ich akcje. L-6, która rodzi się w największych bólach i jako jedyna będzie miała strukturę holdingową, będzie ostatnią z tworzonych przez ministerstwo skarbu dużych grup dystrybucyjnych. Wyprzedzi ją pomorska grupa G-8, która od 1 stycznia przerodzi się w Koncern Energetyczny Energa w drodze inkorporacji siedmiu zakładów przez ósmy — gdańską Energę.

W drodze na parkiet

— Nowa struktura jest już zarejestrowana, ale formalnie ruszy od początku 2005 r. Przez najbliższy rok będziemy się przygotowywać do debiutu na giełdzie — zapowiada Piotr Siennicki, prezes Zakładu Energetycznego Płock, jednego z inkorporowanych przez Energę.

Zanim pomorski koncern trafi na parkiet, powinny się na nim znaleźć zawiązane wcześniej grupy — Enion (na południu Polski) i EnergiaPro (wokół Dolnego Śląska).

— Spodziewamy się debiutu na przełomie 2005 i 2006 r. — mówi Dariusz Stolarczyk, prezes EnergiiPro.

Jeszcze wcześniej, bo w pierwszej połowie 2005., na parkiet ma trafić wielkopolska Enea, pierwszy utworzony koncern dystrybucyjny. W spółce trwają właśnie intensywne prace nad prospektem emisyjnym.

W grupie raźniej

Jeśli giełdowe plany ministerstwa skarbu zostaną w pełni zrealizowane, branża energetyczna, dotychczas reprezentowana na giełdzie przez nieliczne i raczej niewielkie firmy, bardzo umocni się na parkiecie. Wszystkie przygotowywane do upublicznienia spółki mają kilkumiliardowe obroty (L-6 — 5-6 mld zł, G-8 — 5 mld zł, EnergiaPro — 3 mld zł). Gorzej z zyskami. Działalność dystrybutorów podlega taryfowaniu i spółki skarżą się, że regulator nie pozwala im zarobić zbyt dużo, regulując przychody i nieuwzględniając niektórych kosztów. Prezesi grup dystrybucyjnych nie chcą się chwalić prognozowanymi na 2004 r. wynikami. EnergiaPro, bo rozmawia z audytorami o rezerwach (prezes wspomina, że chciałaby wyjść na zero), G-8, bo negocjuje z załogą pakiet socjalny...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy