5G odmieni przemysł i życie zwykłych ludzi

opublikowano: 27-02-2017, 16:31
aktualizacja: 27-02-2017, 16:35

Globalni giganci startują w wyścigu o nową jakość łączności - 5G. Zapowiadają, że podniesie dotychczasowe standardy i poprawi doświadczenia związane z użytkowaniem sieci. Jak bardzo? Wyjaśnia George Zhang, wiceprezes ds. komunikacji, Huawei CEE & Nordic podczas Mobile World Congress w Barcelonie.

Największe firmy na świecie koncentrują się obecnie na sieci 5G i możliwościach zastosowania tej technologii. Wy również?

George Zhang, wiceprezes ds. komunikacji, Huawei CEE & Nordic
Zobacz więcej

George Zhang, wiceprezes ds. komunikacji, Huawei CEE & Nordic ARC

Wszyscy teraz mówią o 5G. Obecnie czekamy na finalizację standardów 5G. Huawei jest otwarty na tę nową technologię. W Chinach współpracujemy z wieloma dostawcami w zakresie łączności między samochodami - to tylko jeden z przykładów możliwości wykorzystania sieci 5G, jakie sprawdzamy. Wiele inwestujemy w 5G również w Europie. 

O jak dużych nakładach mówimy?

To nie są jeszcze oficjalne dane, ale szacuję, że w ubiegłym roku na badania i rozwój w tym zakresie wydaliśmy ok. 11 mld USD. Inwestycje w tym zakresie będziemy kontynuować również w najbliższych latach. To świadczy o tym, jak ważna jest dla nas sieć 5G. Jest ona istotna nie tylko z punktu widzenia łączności między ludźmi, ale ma wielkie znaczenie w kontekście przemysłowym. Mam na myśli przemysł 4.0, internet rzeczy czy automatyczne samochody. Jak widać, obecnie potrzebna jest więc współpraca wielu graczy rynkowych, ale także administracji publicznej.

W ubiegłym roku rozpoczęliście komercjalizację sieci 4.5G. To etap pośredni na drodze do 5G?

Myśląc o rozwoju naszych technologii nie mogliśmy czekać do momentu aż gotowa i przetestowana będzie sieć 5G. Musimy być w tym zakresie cały czas aktywni i sprawdzać rynek, krok po kroku, by zrozumieć, w jaki sposób lepsza łączność będzie zmieniać nasze życie. 4.5G jest czymś pośrednim. 

W jakim czasie można dojść do etapu finalnego?

Jeśli chodzi o kwestie standaryzacji sieci - ok. 2018 r. W przypadku komercyjnej prezentacji technologii myślę, że będzie to możliwe ok. 2020 r. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiała: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / 5G odmieni przemysł i życie zwykłych ludzi