Rekordowa fuzja ze „spółką w ciemno”

opublikowano: 13-04-2021, 12:07

Grab Holdings, największa firma parataksówkowa w Azji południowo wschodniej ogłosiła fuzję z amerykańską „spółką w ciemno” Altimeter w transakcji wartości prawie 40 mld USD, informuje Reuters.

„Spółki w ciemno” powstają w celu fuzji lub przejęcia. Inwestorzy kupujący ich akcje w pierwotnej ofercie publicznej nie znają konkretnego celu transakcji. Dla przejmowanych lub łączących się ze „spółką w ciemno” niepublicznych firm to możliwość szybkiego wejścia na giełdę bez konieczności przeprowadzania formalnej i kosztownej pierwotnej oferty publicznej akcji.

Fuzja Grab z Altimeter będzie największą pod względem wartości transakcją przeprowadzoną z udziałem „spółki w ciemno”. Dotychczas rekordowe było połączenie producenta pojazdów elektrycznych Lucid Motors ze spółką w ciemno, którego wartość wynosiła 24 mld USD.

Reuters przypomina, że jeszcze w ubiegłym roku singapurski Grab był wyceniany na 16 mld USD. O spółce stało się głośno w 2018 roku kiedy przejęła biznes Ubera w regionie. Grab działa w ośmiu państwach i 398 miastach Azji południowo wschodniej. Jest najwyżej wycenianym startupem w regionie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane