Szymański: nie ma szans na porozumienie ws. budżetu w grudniu

  • PAP
opublikowano: 19-11-2019, 20:35

W grudniu nie ma szans na porozumienie ws. budżetu UE, choć szefowie rządów zapewne będą chcieli wykorzystać tę okazję, by pokazać swój sposób widzenia kompromisu budżetowego - powiedział dziennikarzom w Brukseli minister ds. europejskich Konrad Szymański.

We wtorek Szymański wziął udział w spotkaniu ministrów ds. europejskich w Brukseli. Rozmowy dotyczyły m.in. negocjacji budżetowych i to o nie był pytany przedstawiciel polskiego rządu.

Minister skrytykował kierującą pracami w Unii Finlandię za propozycje budżetową, jaką przedstawiła jesienią. Zakłada ona jeszcze większe cięcia budżetowe, niż w swojej propozycji chciała Komisja Europejska. Wywołała sporo kontrowersji wśród państw członkowskich.

„Zobowiązanie z poprzedniej Rady Europejskiej jest całkowicie jasne. Prezydencja fińska musi przedstawić efekt swoich dotychczasowych konsultacji i swoją interpretację tego, co się stało. Spodziewamy się tego schematu negocjacyjnego pod koniec listopada” – powiedział Szymański.

Ocenił, że wszyscy mają pełną świadomość, że „interpretacja fińska negocjacji budżetowych jest całkowicie błędna”. „Została ona odrzucona już w zasadzie przed ostatnią Radą. To oznacza, że w grudniu nie ma szans na porozumienie, chociaż szefowie rządów zapewne będą chcieli wykorzystać tę okazję, aby pokazać swój sposób widzenia kompromisu budżetowego” – wskazał.

Jak dodał, negocjacje w sprawie przyszłego budżetu UE są prowadzone od 18 miesięcy i rozbieżności interesów państw członkowskich powodują, że nie ma w zasadzie żadnego postępu.

„Namawiamy, tak jak od początku, do myślenia bardziej kreatywnego i do zastanowienia się, czy chcemy rewolucji, jeśli chodzi o architekturę wydatków, czy też chcemy ograniczenia budżetu. Tych dwóch celów nie można zrealizować w tym samym czasie. Jeśli ktoś chce dołożyć UE nowych zadań, musi pokazać nowe pieniądze” – zaznaczył.

Jak powiedział, Polska chce porozumienia budżetowego jak najszybciej. "Czekamy na innych, aby wyjaśnili, na czym polega ich stanowisko. W szczególności chodzi o te państwa, które chcą Unii dołożyć zadań, i to znacząco, i nie mówią ani jednego słowa (o tym), skąd mają się wziąć nowe pieniądze, sugerując niejako, że powinny być one przeniesione z dotychczasowych polityk, które mają osadzenie traktatowe. To jest mało odpowiedzialne stanowisko, to nie pomaga w wyjściu z tego klinczu" - wskazał Szymański.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy