Szyszko: mam nadzieję, że Trybunał w Luksemburgu szybko rozpatrzy sprawę Rospudy

opublikowano: 21-05-2007, 19:21

Minister środowiska Jan Szyszko ma  nadzieję, że sprawa budowy obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy zostanie szybko rozpatrzona przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS). Będziemy mogli przedstawić nasze argumenty - podkreślił w poniedziałek minister na  konferencji prasowej. Termin rozprawy nie został jeszcze oficjalnie ogłoszony. Pod koniec kwietnia w ETS odbyła się rozprawa dotycząca wniosku Komisji Europejskiej o nakaz wstrzymania zalesiania w dolinie Rospudy. Trybunał 18  kwietnia zakazał zalesiania.

Chodził o planowane zalesienie ok. 100 hektarów na Pojezierzu Sejneńskim, w północno-wschodniej części Puszczy Augustowskiej, na terenie Doliny Rospudy. Tereny te mają być zalesione w zamian za wycięcie około 26 ha lasu na terenie inwestycji.

Na kolejnej rozprawie Trybunał na zdecydować, czy nałoży na Polskę karę za łamanie unijnego prawa w związku z budową obwodnicy Augustowa oraz Wasilkowa koło Białegostoku w Puszczy Knyszyńskiej.

"Mam nadzieję, że do tej właściwej rozprawy dojdzie jak najszybciej i będziemy mogli merytorycznie wyjaśnić wszystkie sprawy" - powiedział Szyszko.

Obecnie w dolinie nie są prowadzone prace, ponieważ jest okres lęgowy ptaków. Okres ochronny mija jednak 1 sierpnia i obrońcy Rospudy obawiają się, że po tym terminie w dolinie rozpoczną się prace budowlane.

Komisarz ds. ochrony środowiska Stawros Dimas wielokrotnie podkreślał, że dolina jest terenem unikatowym i żadne kompensaty (np. nasadzenia drzew) nie są w stanie naprawić szkód, jakie wywołałaby budowa obwodnicy. Dlatego - zdaniem Dimasa - najlepszym rozwiązaniem jest wyznaczenie alternatywnej trasy.

KE od grudnia kwestionuje budowę obu obwodnic. Decyzja o pozwaniu Polski do Luksemburga zapadła 21 marca.

Polski rząd tłumaczy, że proponując działania kompensacyjne, wypełnił wszelkie surowe wymagania związane z unijnym programem Natura 2000, czyli postępował zgodnie z unijnymi dyrektywami - ptasią i siedliskową, których złamanie w związku z inwestycjami zarzuca Polsce Komisja Europejska.

W minioną niedzielę mieszkańcy woj. podlaskiego głosowali w referendum w sprawie przebiegu obwodnicy Augustowa przez dolinę rzeki Rospudy. Ze względu na zbyt niską frekwencję (poniżej 30 proc.) wynik referendum jest nieważny.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Szyszko: mam nadzieję, że Trybunał w Luksemburgu szybko rozpatrzy sprawę Rospudy