"Ta sytuacja z pewnością wykolei rynki"

KŁ, FT.com
opublikowano: 24-03-2014, 13:57

Dalsza terytorialna interwencja Rosji na Ukrainie uruchomi poważne finansowe i gospodarcze sankcje ze strony Zachodu, ostrzega Mohamed El-Erian w artykule dla "Financial Times".

- W odwecie Rosja prawdopodobnie doprowadzi do zakłócenia dostaw energii do Europy Zachodniej, świat stoczy się w recesję i czeka go kolejna destabilizacja finansowa. Ta sytuacja z pewnością wykolei rynki kapitałowe – alarmuje.

Jest to jeden z możliwych scenariuszy, choć nie najbardziej prawdopodobny. Uważa on, że bardziej realna wydaje się stopniowa stabilizacja nowego porządku geopolitycznego, choć bardzo delikatnego, gdy Zachód toleruje akcję Krymu przez Rosję. Tymczasem Rosja zobowiązuje się do zachowania terytorialnej integracji Ukrainy i wpiera międzynarodową pomoc dla kraju, jednocześnie rezygnując z części swoich żądań.

- Jeśli tak się stanie rybki znowu zaczną rosnąć, po stosunkowo spokojnej reakcji na krymski kryzys. Powinny jednak być czujne. Napięcia polityczne na świecie są coraz większe. Jeśli trend ten się utrzyma, szybko okaże się, że na wielu rynkach geopolityczne ryzyko jest niedoszacowane - dodał.

Mohamed El-Erian, fot. Bloomberg
Mohamed El-Erian, fot. Bloomberg
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, FT.com

Polecane