Tajani o rynku cyfrowym w Europie

  • PAP
opublikowano: 26-06-2018, 16:39
aktualizacja: 26-06-2018, 16:41

Europa powinna zapewnić właściwe funkcjonowanie rynku cyfrowego przy zachowaniu ochrony praw autorskich - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani podczas wtorkowej konferencji poświęconej dziedzictwu kulturowemu Europy.

Spotkanie pt. „Cultural heritage in Europe: linking past and future” zostało zorganizowane w PE z inicjatywy Tajaniego we współpracy z Komisją Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego z okazji Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.

Antonio Tajani
Zobacz więcej

Antonio Tajani fot. Bloomberg

Jak podkreślił Tajani, u podstaw tożsamości europejskiej leży 3 tys. lat wspólnej historii. „Dziękuję bardzo za tę nadzwyczajną podróż, która jest bardzo ważna i właśnie dzięki niej możemy dzisiaj potwierdzić, że to dziedzictwo kulturowe, definiowane przez UNESCO, znajduje się tutaj w Europie” – powiedział.

Jak ocenił, kraje UE „nie powinny bać się bycia otwartym wobec innych kultur”. „Im bardziej jesteśmy mocni w naszej tożsamości i w świadomości naszej historii tym bardziej możemy prowadzić dialog z innymi, bo to jest dopełnieniem naszej tożsamości” – stwierdził przewodniczący PE.

Tajani nawiązał także do projektu dyrektywy ws. usług audiowizualnych, dzięki któremu UE „może zrobić więcej dla branży kreatywnej”. „Nie możemy pozwolić, aby twórczość europejska była wykorzystywana przez gigantów sieci. Zbyt często platformy cyfrowe wykorzystują dzieła literackie czy muzyczne bez zgody samych twórców. Dochodzi do podrabiania ich dzieł. Europa powinna powiedzieć stop i zapewnić właściwe funkcjonowanie rynku cyfrowego przy zachowaniu ochrony praw autorskich” – powiedział.

Przewodniczący PE zwrócił również uwagę że dziedzictwo kulturowe to „nie tylko korzenie, ale także przyszłość Europy”. „Rok Dziedzictwa Kulturowego jest świetną okazją żebyśmy pokazali, że nie możemy i nie chcemy stracić tego z oczu. Nie możemy zapominać o zróżnicowaniu kulturowym, które stoi u podstaw naszej przygody europejskiej. Tylko z taką świadomością i stawiając kulturę w samym sercu będziemy w stanie uniknąć końca marzenia o Europie” – podsumował Tajani.

Zdaniem przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera, „powinniśmy zwracać szczególną uwagę na wartości europejskie, które są naszą spuścizną kulturową”. „Godność i solidarność legły u podstaw Traktatów Europejskich. Ta solidarność w ostatnich latach była wielokrotnie wystawiana na szwank. Niestety, to stały proces. Zwłaszcza teraz potrzebna jest wspólna reakcja na kryzys migracyjny. Sądzę, że brak solidarności wynika z tego, że za mało siebie poznaliśmy” – ocenił.

Juncker poinformował, że w ramach następnego długoterminowego budżetu UE na lata 2021–2027 Komisja Europejska zaproponowała dwukrotne zwiększenie środków na program Erasmus do kwoty 30 mld euro. „Im bardziej młodzież europejska podróżuje tym bardziej odkrywa tradycję europejską (…). Erasmus+ nie jest tylko programem finansowym, ale też inwestycją w przyszłość Europy. Wszystkie te kwoty finansowe to przełożenie naszych aspiracji w konkretne sumy” – powiedział.

Kompozytor, performer i producent Jean-Michel Jarre podkreślił, że „unijna dyrektywa dotycząca praw autorskich, która będzie głosowana w najbliższych godzinach, jest kwestią zasadniczą”. „Dziedzictwo kulturowe należy wyposażyć w odpowiednie instrumentarium (…). Wiemy, jak wyglądało życie Verdiego, Vivaldiego, Mozarta, dlaczego kończyli życie w ubóstwie. Od 20 lat mamy zmiany technologiczne. Nie trzeba się tego bać. Technologia nie jest naszym wrogiem - to może być nasz potencjał, który należy wykorzystać. Nie zapominajmy, że twórcy są przecież wirtualnymi akcjonariuszami spółek. Na pewno musimy stworzyć pewne ramy prawne, ze byśmy mogli negocjować z platformami takimi, jak YouTube” – stwierdził.

W jego ocenie należy „zagwarantować swobodny przepływ twórczości, ale też pamiętać o twórcach”. „Przemysł twórczy nigdy nie miał się tak dobrze z punktu widzenia obrotów, ale z drugiej strony twórcy nigdy nie otrzymywali tak mało. Mamy tradycyjne media, jednak w sieci pojawiają się również nowe media, które także zajmują się dystrybucją twórczych treści. Na nich musimy się skupić” - wskazał.

W konferencji uczestniczą m.in. wiceprzewodniczący Komisji Kultury i Edukacji PE Mircea Diaconu, bułgarski minister kultury Boil Banov, reprezentujący bułgarską prezydencję w Radzie UE, a także ministrowie kultury z Grecji, Łotwy i Chorwacji. W konferencji biorą udział także przedstawiciele placówek kultury, eksperci i naukowcy, w tym prof. Maria Teresa Schettino z Uniwersytetu Strasburskiego, dyrektor generalna ARTE Television Anne Durupty, dyrektor Domu Historii Europejskiej Constanze Itzel oraz Guillaume Kientz z Muzeum Luwru.

Decyzja Rady i Parlamentu Europejskiego w sprawie ustanowienia roku 2018 Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego została przyjęta w dniu 17 maja 2017 r., na podstawie wniosku Komisji z dnia 30 sierpnia 2016 r.

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego jest ogólnoeuropejską kampanią, która ma na celu poszerzanie wiedzy o społecznym i gospodarczym znaczeniu dziedzictwa kulturowego. W całej Unii Europejskiej odbywają się z tej okazji tysiące wydarzeń i projektów, prezentujących nie tylko dziedzictwo poszczególnych społeczności, ale również jego znaczenie w życiu każdego człowieka.

Organizacja ERDK 2018 opiera się na współpracy instytucji unijnych, państw członkowskich oraz lokalnych władz z sektorem dziedzictwa, lokalnymi społecznościami i organizacjami pozarządowymi.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu