Tajemnica firmy nie tkwi jedynie w liczbach

Grzegorz Hryniewicz
opublikowano: 23-03-2006, 00:00

Z księgowego punktu widzenia wartości niematerialne i prawne Alchemii to niewiele znaczący ułamek jej majątku. Ale w księgowości na próżno szukać istotnych, niewymiernych aspektów funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Wartości niewymierne Alchemii to obecność w grupie firm kontrolowanych przez Romana Karkosika. Ten inwestor już wielokrotnie udowodnił, że ma pomysł na biznes w przejmowanych spółkach i potrafi w krótkim czasie znacząco zwiększyć ich wartość.

Branże hutnicza i chemiczna wymagają dużych konsorcjów i podmiotów zdolnych do wykorzystania efektu skali. Wizjonerskie podejście Romana Karkosika w powiązaniu z efektami synergii pomiędzy różnymi jego firmami, rozwijającymi spójną strategię, mo- że umożliwić osiąganie ponadprze- ciętnych zysków i szybkie zwiększanie wartości.

Innym, równie niedocenianym aspektem wartości Alchemii, jest koncesja na obrót paliwami ciekłymi. Wartość owej koncesji nabiera szczególnego znaczenia w kontekście nowej strategii spółki polegającej na produkcji biokomponentów do paliw. Umożliwi to bowiem spółce stworzenie sieci dystrybucji swoich produktów. Kolejną niewymierną wartością niematerialną, mającą istotne znaczenie z punktu widzenia możliwości tworzenia zysków, stanowi status zakładu pracy chronionej. W powiązaniu z koncesją na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony mienia oraz zezwolenia na zbieranie i odzysk odpadów, umożliwi to Alchemii zatrudnianie osób niepełnosprawnych i korzystanie z ulg i odliczeń podatkowych. Wniosek jeden — to wartości niematerialne i prawne Alchemii, choć nie znajdują odzwierciedlenia w bilansie, decydują o jej przewadze konkurencyjnej i stanowią gwarancję wzrostu wartości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Hryniewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu