Tajemnica lotniczych kopciuszków

opublikowano: 28-11-2018, 22:00

Brexitowi towarzyszyć będzie rejs dziesięciu samolotów „kopciuszków”. Nikt nie wie, jak zostaną potraktowani ich pasażerowie w portach docelowych.

Viktor Navorski to turysta z Europy Wschodniej. Gdy podróżował do Nowego Jorku, w jego ojczyźnie miał miejsce zamach stanu. Amerykańskie władze nie uznały paszportu mężczyzny, więc miejscem pobytu stała się dla niego hala terminalu. To oczywiście filmowa fikcja („Terminal”, 2004r.). Jednak na kilka miesięcy przed pierwszym rozwodem w UE, wciąż nie ma pewności, że podobne do perypetii Navorskiego przygody nie dopadną kilkuset pasażerów.

Wieczorem 29 marca 2019 r. z należącej do UE Wielkiej Brytanii
wystartuje 10 samolotów, by wylądować w portach docelowych UE w momencie, gdy
brexit się dokona. Pasażerowie tych maszyn mogą mieć lotniskowe przygody.
Niewykluczone, że podobne do tych które miał bohater filmu „Terminal”.
Zobacz więcej

JAK W FILMIE:

Wieczorem 29 marca 2019 r. z należącej do UE Wielkiej Brytanii wystartuje 10 samolotów, by wylądować w portach docelowych UE w momencie, gdy brexit się dokona. Pasażerowie tych maszyn mogą mieć lotniskowe przygody. Niewykluczone, że podobne do tych które miał bohater filmu „Terminal”. Fot. Fotolia

Kopciuszek w powietrzu

Wielka Brytania opuści UE 29 marca 2019 roku o 23:00 czasu lokalnego. Kilkanaście miesięcy negocjacji zaowocowało umową zaakceptowaną przez liderów państw unijnych. Przyjęte warunki nie wzbudzają jednak entuzjazmu i mogą zostać odrzucone w Izbie Gmin. Jeśli brytyjscy posłowie nie przyjmą porozumienia, to na cztery miesiące przed ustaloną datą wyjścia, Wielka Brytania i UE wrócą do początkowego położenia, a wypracowanie nowej umowy będzie bardzo trudne.

Brexit bez umowy rozwodowej miałby ogromny wpływ na wiele dziedzin. Eksperci Skycop, firmy specjalizującej się w walce o prawa pasażerów z liniami lotniczymi zwracają uwagę, że jedną z największych niewiadomych pozostająpodróże lotnicze. Jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia, Wielka Brytania stanie się krajem trzecim o zamkniętych granicach. Loty z Wielkiej Brytanii nie mogłyby lądować w portach lotniczych UE, chyba że będą zawarte umowy dwustronne, decyzja Komisji Europejskiej lub tymczasowe krajowe zezwolenia na transport lotniczy.

Niektórzy sądzą, że loty po brexicie bez porozumienia podlegałyby regulacjom ICAO (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego), które, m.in. pozwalają statkom powietrznym latać przez terytorium któregokolwiek z państw bez lądowania. Niestety, nie jest jasne, czy swobody ICAO miałyby w tym przypadku zastosowanie, istnieje więc możliwość, że loty z Wielkiej Brytanii nie byłyby wykonywane do czasu wypracowania porozumień — mówi Marius Stonkus, prezes Skycop.

Dodaje, że wieczorem 29 marca 2019 r. odbędzie się 10 lotów „kopciuszków”.

— Samoloty wystartują z pięciu brytyjskich portów lotniczych, podczas gdy Wielka Brytania będzie jeszcze członkiem UE i wylądują już po brexicie. Pasażerowie przybędą już jako obywatele krajów trzecich, będą musieli przejść przez kontrole celne i mogą nawet potrzebować wiz do swoich krajów docelowych — mówi Marius Stonkus.

Brak opieki

Linie lotnicze sprzedają bilety lotnicze z rocznym wyprzedzeniem, więc mają czas na przygotowanie się na najgorszy scenariusz. Brytyjska, czarterowa linia lotnicza Thomas Cook Airlines zaktualizowała swoje zasady i warunki, odnosząc się do brexitu bez porozumienia jako jednej z sytuacji, których nie może kontrolować, podobnie jak „niepokojów społecznych lub wydarzeń wynikających z niestabilności politycznej”. Ryanair oświadczył, że „hard brexit” może uziemić loty do i z Wielkiej Brytanii nawet na trzy tygodnie.

„No-deal brexit” miałby kluczowe konsekwencje nie tylko dla lotnictwa, ale również dla całej branży turystycznej. Dopóki nie zostaną zawarte dwustronne umowy między krajami, turystyka do i z Wielkiej Brytanii może popaść w stagnację. Statystyki z 2016 r. pokazują, że 70 proc. turystów odwiedzających Londyn pochodzi z krajów UE. Po brexicie turyści ci mogą mieć większe trudności z podróżowaniemdo Wielkiej Brytanii. Ucierpiałaby również turystyka wyjazdowa, ponieważ w 2017 r. mieszkańcy Wielkiej Brytanii odbyli łącznie 72,8 mln podróży zagranicznych, w tym 15,8 mln do Hiszpanii, w której mieszka wielu brytyjskich emerytów.

— Warto również zwrócić uwagę, że po brexicie Wielka Brytania nie będzie już musiała przestrzegać rozporządzenia UE nr 261/2004, które zostało opracowane w celu ochrony praw pasażerów linii lotniczych. Nadal nie jest jasne, czy Wielka Brytania opracuje własną wersję rozporządzenia, czy też zrezygnuje z niego w całości, pozostawiając pasażerów bez żadnych gwarancji bezpieczeństwa w przypadku odwołanych lub znacznie opóźnionych lotów — mówi Marius Stonkus. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu