Tajemniczy inwestor dla Foty

EG
opublikowano: 14-11-2014, 09:50

Szwajcarski fundusz prowadzący inwestycje na terenie Europy, jest zainteresowany nabyciem pakietu kontrolnego giełdowego dystrybutora części samochodowych Fota w upadłości od rodziny Fotów, założycieli spółki - wynika z komunikatu Centrum Doradztwa Ekonomicznego (CDE).

O porozumieniu nie poinformowała jednak sama Fota.

- To umowa podpisana z akcjonariuszami, a nie ze spółką. Choć to trudne, staram się nie mieszać tych dwóch porządków. Spółka nie informuje o przypuszczeniach, ale o faktach - mówi Jakub Fota, prezes Foty i syn akcjonariuszy.

Jednak jak dodał, został wcześniej poproszony o ocenę integracji Foty z innymi firmami kontrolowanymi przez szwajcarskiego inwestora.

- Ta ocena wypadła bardzo pozytywnie - przyznaje Jakub Fota.

Według CDE, zaangażowanie inwestora uzależnione jest od porozumienia z bankami wierzycielami.

- Doszliśmy do porozumienia z większościowymi akcjonariuszami Foty, którzy są skłoni oddać kontrolę nad spółką, ponieważ zależy im na przetrwaniu firmy, marki i zapewnieniu miejsc pracy lokalnych społeczności. Wejście inwestora pozwoli na jej restrukturyzację i powrót do pełnej działalności operacyjnej - tłumaczy Paweł Jankowski, wiceprezes CDE.

Jak dodał, spółka jest na końcowym etapie rozmów, ale wszystko zależy od zgody banków. Firma jest winna bankowi Raiffeisen około 22 mln zł, Citi Handlowemu 16 mln zł, a BZ WBK — 20 mln zł.

- Banki i spółka wciąż nie osiągnęły porozumienia. Procedowana umowa przewiduje obydwa możliwe scenariusze i zabezpiecza inwestorowi możliwość wyjścia z transakcji w wypadku, gdy kwestie zadłużenia bankowego nie zostaną doprecyzowane - zastrzega Paweł Jankowski.

Fota jest w upadłości układowej od września 2013 r. 

Kurs spółki rośnie od 5 listopada. Przez ten czas wycena spółki wzrosła o 66 proc. W piątek tuż przed 10.00 kurs Foty rośnie o 15 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Polecane