Tajlandia: były minister handlu skazany na 42 lata więzienia

opublikowano: 25-08-2017, 11:51
aktualizacja: 25-08-2017, 11:52

Sąd w Bangkoku skazał byłego ministra handlu Tajlandii na 42 lata więzienia za nieprawidłowości dotyczące umowy o sprzedaży ryżu Chinom, donosi Reuters.

- Boonsong Teriyapirom został skazany na 42 lata więzienia – ogłosił w piątek sędzia.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Boonsong był ministrem handlu w rządzie Yingluck Shinawatry, która nie pojawiła się w piątek w Sądzie Najwyższym, gdzie miała usłyszeć wyrok w tej samej sprawie. Nieoficjalnie mówi się, że była premier uciekła z kraju. Sąd wystawił nakaz jej aresztowania.

Rząd Yingluck został obalony przez wojsko w 2014 roku. Utrzymywał się przy władzy głównie dzięki popularności na wsi, przede wszystkim z powodu wprowadzonego w 2011 roku programu zakupów ryżu. Państwo płaciło za niego rolnikom przez kilka lat  nawet o 50 proc. więcej niż wynosiła cena na światowych rynkach. Potem nagromadzone zapasy jakoby miały być sprzedawane Chinom. Komisja antykorupcyjna oświadczyła jednak, że umowy zawarte z tym krajem przez ministra handlu przyniosły wielkie straty państwu, a ryż w rzeczywistości nie był eksportowany, ale sprzedawany na krajowym rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Tajlandia: były minister handlu skazany na 42 lata więzienia