Tajlandzki bank centralny podniósł stopy po siedmiu latach

opublikowano: 19-12-2018, 09:35

Władze monetarne Tajlandii zdecydowały się w końcu dołączyć do rozwijającego się w Azji trendu podnoszenia ceny pieniądza i po raz pierwszy od 2011 r. zdecydowały się podwyższyć stopy procentowe.

Benchmarkowa stawka jednodniowego wykupu wzrosła z 1,5 do 1,75 proc. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się pięciu z siedmiu głosujących w tej sprawie członków władz Bank of Thailand. Dwa pozostałe głosy sugerowały utrzymanie dotychczasowej polityki.

Decyzja BoT była zgodna z oczekiwaniami większości ekonomistów. 

Podczas gdy w ostatnim kwartale wzrost gospodarczy wyhamował do najniższego poziomu od dwóch lat, jego dynamika spadła do 3,3 proc., bank centralny nadal oczekuje, że w tym roku gospodarka wzrośnie o ponad 4 proc. Tymczasem inflacja utrzymywała się w listopadzie  na poziomie poniżej 1 proc., poniżej strefy docelowej banku centralnego.

Wcześniej w tym roku inne banki centralne w Azji podniosły stopy, w tym w Indonezji i na Filipinach

Tajlandzki baht był jedną z najbardziej stabilnych walut w Azji, niewiele zmienił się w stosunku do dolara amerykańskiego w tym roku, w porównaniu z dużymi spadkami peso filipińskiego i indonezyjskiej rupii. W lutym mają odbyć się wybory po ponad czterech latach rządów sprawowanych przez wojsko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu