Tajne przez poufne

ANNA STELMACH, prezes medycznej centrali zaopatrzeniowej Zarys
opublikowano: 21-02-2014, 00:00

Po przyjęciu przez Sejm, a przed rozpatrzeniem przez Senat znajduje się nowelizacja prawa zamówień publicznych.

Ustawa wprowadza zmiany ważne i pożądane dla całego rynku zamówień publicznych. Ważne jest na przykład podniesienie kwotowego progu zamówień bez konieczności organizowania przetargu — z 14 tys. do 30 tys. EUR. Większość krajów Unii Europejskiej zastosowała takie rozwiązanie już jakiś czas temu.

Niestety, w Sejmie zniknął jeden bardzo ważny przepis. Projekt rządowy zakładał, że zamawiający ma obowiązek zamieszczenia ogłoszenia o zamiarze udzielenia zamówienia, jego przedmiocie oraz rozstrzygnięciu w Biuletynie Zamówień Publicznych. Chodziło o zachowanie pełnej przejrzystości, ale w ostatniej chwili wniesiono poprawkę pozwalającą zastrzegać w zamówieniach z wolnej ręki, do kwoty 30 tys. EUR, że nie będą ujawniane dane osobowe wykonawcy, a także… wysokość jego wynagrodzenia. Czy nie pachnie to ustawowym zachęcaniem do korupcji?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANNA STELMACH, prezes medycznej centrali zaopatrzeniowej Zarys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu