Tajne przymiarki Famuru do giełdy

Maria Trepińska
22-02-2006, 00:00

Grupa Famur, skupiająca fabryki zaplecza węglowego, podtrzymuje plany giełdowe na ten rok. Szczegóły owiane są tajemnicą.

Grupa Famur, w której skład wchodzą trzy fabryki tzw. zaplecza węglowego, zapowiadała debiut giełdowy w pierwszym kwartale 2006 r. Tak się nie stało, bo pod koniec ubiegłego roku śląska spółka nabyła 94 proc. akcji Fabryki Maszyn Górniczych Pioma i m.in. w związku z tym musiała przygotować nowy prospekt emisyjny.

— Podtrzymujemy plany debiutu na GPW jeszcze w tym roku. O ostatecznym terminie debiutu i strukturze emisji akcji zdecydują założenia i kierunki rozwoju Famuru w 2006 r. i w latach następnych, sytuacja na rynku kapitałowym oraz w branży maszyn górniczych — mówi Waldemar Łaski, prezes Famuru.

Dużo niewiadomych

We wrześniu 2005 r. prezes zapowiadał, że spółka chce uzyskać z GPW 100 mln zł na akwizycje oraz zdobycie nowych rynków zbytu. Pod koniec kwietnia 2005 r. WZA Famuru zdecydowało o podwyższeniu kapitału zakładowego z 4,3 mln zł do 5,3 mln zł w drodze publicznej emisji akcji serii B, z wyłączeniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy, oraz o wprowadzeniu akcji serii A do publicznego obrotu.

W zeszłym roku Famur przymierzał się też do przejęcia giełdowego Kopeksu, ale ostatecznie pakiet kontrolny firmy trafił do Zabrzańskich Zakładów Mechanicznych.

Praca z zyskiem

Grupa Famur nie podaje wyników finansowych za 2005 r. Dopiero w kwietniu prezes zamierza ujawnić dane skonsolidowane. W pierwszym półroczu 2005 grupa wypracowała 119,8 mln zł przychodów i 26,5 mln zł zysku netto. W jej skład wchodzą m.in. Fabryka Zmechanizowanych Obudów Fazos w Tarnowskich Górach i Nowosądecka Fabryka Urządzeń Górniczych Nowomag. Famur posiada dwie spółki zagraniczne — w Rosji i Czechach. Około 40 proc. produkcji trafia na eksport. Zdaniem analityków, grupa ma dobre perspektywy ze względu na realizowane inwestycje w branży węglowej w kraju i za granicą.

Akcjonariuszami grupy Famur są prywatne firmy Polaris, Lodus i Chemia Wrocław.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tajne przymiarki Famuru do giełdy