Tak będzie wyglądała nowa siedziba Teatru Żydowskiego

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 18-03-2016, 12:08

Proces przygotowania projektu nowej siedziby trwa od kilku lat. Inwestorem strategicznym jest Ghelamco.

Deweloper zamierza w całości pokryć koszt budowy nowej siedziby Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego Żydów w Polsce (TSKŻ) i Teatru Żydowskiego za kwotę 63 mln zł. Inwestycja będzie mieć łącznie około 6,5 tys. mkw. Ponadto, za dodatkową kwotę 13 mln zł deweloper sfinansuje wyposażenie dla Teatru Żydowskiego obejmujące m.in. nowoczesne rozwiązania akustyczne i oświetleniowe, technikę sceniczną oraz wyposażenie widowni. Będzie to bezprecedensowy w Polsce przykład zaangażowania się na taką skalę firmy prywatnej w budowę teatru publicznego.

- Chcemy wykorzystać nasze doświadczenie w tworzeniu przestrzeni publicznych i przekuć je na rozwiązania, które pozwolą podkreślić niepowtarzalny charakter tego fragmentu miasta i jego znaczenie dla historii i kultury. Planujemy m.in. taki układ budynku, który pozwoli na stworzenie prześwitu symbolicznie łączącego Synagogę Nożyków znajdującą się na ul. Twardej z Kościołem Wszystkich Świętych zlokalizowanym bezpośrednio na placu Grzybowskim – mówi Damian Woźniak, członek zarządu Ghelamco Poland.

Budynek znajdujący się przy pl. Grzybowskim 12/16, w którym obecnie mieści się siedziba TSKŻ i Teatr Żydowski, nie jest objęty ochroną konserwatorską i nie jest wpisany w Rejestr Zabytków, a m.st. Warszawa po uzgodnieniach z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało zgodę na jego rozbiórkę.

Do tej pory opracowano już kilka koncepcji budynku, prace nad ostatecznym projektem architektonicznym inwestycji nadal trwają. Inwestor planuje ubiegać się o decyzję dotyczącą warunków zabudowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane