Tak można zarobić na ropie i miedzi

Kamil Zatoński
opublikowano: 23-06-2009, 00:00

Krajowi inwestorzy mają kilkanaście sposobów, aby zarobić na surowcach

Lekkie schłodzenie nastrojów na rynku ropy i miedzi w ostatnich dniach to wstęp do korekty, czy tylko preludium dalszych, dużych wzrostów? Za pierwszą opcją opowiadają się ci, którzy uznają, że dynamiczne wzrosty cen surowców, trwające mniej więcej od początku tego roku, wyczerpią się, jak tylko osłabnie sztucznie nakręcony popyt z Chin. Kraj ten w ramach wartego blisko 600 mld USD programu stymulującego gospodarkę uzupełnia(ł) bowiem zapasy surowców strategicznych. Zwolennicy kontynuacji hossy przypominają, że połączenie wysokiego deficytu budżetowego z luźną polityką monetarną prowadzoną w USA to doskonały przepis na znaczący wzrost inflacji. A to będzie sprzyjać bardziej ryzykownym aktywom, do których zaliczane są surowce. Jak na tym zarobić? Sposobów nie brakuje.

Przyjrzeliśmy się dostępnym na polskim rynku instrumentom, których wycena zależy od notowań ropy i miedzi, a także (w mniejszym stopniu) — metali szlachetnych. Warunkiem koniecznym była (przynajmniej teoretyczna) płynność. Wzięliśmy pod uwagę akcje spółek surowcowych, certyfikaty strukturyzowane i inwestycyjne notowane na GPW, a także fundusze i subfundusze inwestycyjne. Profil ryzyka poszczególnych instrumentów jest odmienny. Dlatego też nasze zestawienia pod względem stóp zwrotu należy traktować tylko jako wstępną podpowiedź przy wyborze walorów, które w największym stopniu pozwalają uczestniczyć w ewentualnym surowcowym rajdzie.

W grupie akcji bezapelacyjnie najlepszą inwestycją surowcową ostatnich sześciu miesięcy okazały się akcje KGHM. Miedziowy gigant zdystansował równie mocno przeceniony wcześniej Lotos. Stabilniejsze, ale przez to również mniej zyskowne były natomiast notowania Orlenu.

Odbicie od dna kursu KGHM nastąpiło już pod koniec października ubiegłego roku, a więc dwa miesiące przed tym, jak doszło do odwrócenia trendu na rynku miedzi. Sześciomiesięczna stopa zwrotu z akcji polskiej spółki jest ponad dwukrotnie wyższa, niż zmiana ceny samego metalu. Można to tłumaczyć przede wszystkim korzystnymi dla spółki zmianami na rynku walutowym. Wyraźne trendy, jakie rysują się na wykresach KGHM, pozwalają dość dobrze wyczuwać moment kupna i sprzedaży. Warto się przy tym posiłkować najpopularniejszymi wskaźnikami analizy technicznej (takimi jak RSI14 czy MACD). Oba wskaźniki dały jesienią klarowne i skuteczne sygnały kupna, a rok wcześniej prawidłowo zasygnalizowały z kolei właściwy moment na wyjście z inwestycji.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W grupie funduszy i subfunduszy surowcowych bezkonkurencyjny w ciągu ostatniego półrocza był Idea Surowce Plus, którego jednostki uczestnictwa zdrożały o 47 proc. Zaskakująco dobry wynik zarządzający osiągnęli też w perspektywie 12-miesięcznej (17 proc.), a więc obejmującej jesienną przecenę. Tajemnicą dobrych wyników może być dość szeroki profil możliwych inwestycji — od spółek, skorelowanych z konkretnymi metalami (także szlachetnymi) i zbożami, po spółki paliwowe czy energetyczne. Aktywa subfunduszu są jednak skromne (niespełna 5 mln zł na koniec maja).

Niestety, równie skromne są obroty notowanymi na GPW certyfikatami strukturyzowanymi, które wyemitował Raiffeisen. Wycena dwóch z nich uzależniona jest od wahań cen ropy naftowej. Przy czym jeden z nich pozwala zarabiać na wzrostach, drugi — na spadkach notowań kontraktów na "czarne złoto" na londyńskiej giełdzie ICE.

Joanna Pluta, analityk DM TMS Brokers

Ostatnie spadki w notowaniach ropy naftowej mogą świadczyć o nadchodzącej korekcie na pozostałych rynkach (giełdy, waluty, metale), które obecnie pozostają jeszcze w konsolidacji. W większym stopniu spadki powinny dotknąć miedzi, ze względu na to, że sezonowo latem zapotrzebowanie na metale przemysłowe jest mniejsze. Ponadto rosną obawy o wyczerpanie się impulsu popytowego ze strony chińskiego rządu, który od pewnego czasu zwiększał rezerwy strategiczne. Spadki cen ropy mogą być natomiast mniejsze ze względu na okres wakacyjnych wyjazdów.

Korektę warto wykorzystać do zakupów instrumentów, których wycena skorelowana jest z surowcami, bo już na przełomie III i IV kw. ich ceny powinny znów pójść w górę. Wskaźniki wyprzedzające wskazują na odbicie w gospodarce, co powinno zwiększyć popyt na metale i ropę. Do tego dochodzi perspektywa wzrostu inflacji, która powinna sprzyjać surowcom, dzięki czemu ich ceny będą rosły bardziej dynamicznie, niż ceny innych aktywów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane