Tak to robią w Open Finance

ET
opublikowano: 11-02-2010, 00:00

Kryzys na rynku kredytów mieszkaniowych? Jaki kryzys? Pośrednik zwiększył sprzedaż o 37 proc.

Kryzys na rynku kredytów mieszkaniowych? Jaki kryzys? Pośrednik zwiększył sprzedaż o 37 proc.

7 mld zł kredytów zaciągnęli nabywcy mieszkań za pośrednictwem Open Finance w 2009 r. To o 37 proc. więcej niż w bardzo dobrym (nie licząc czarnego IV kw.) 2008 r. Jak to możliwe? Pomogły na pewno banki z grupy, do której należy pośrednik. Około 30 proc. kredytów, które przeszły przez ręce doradców Open Finance, klienci zaciągnęli w Getinie bądź Noble. Adrian Jarosz, prezes pośrednika, tłumaczy, że nie wynika to ze szczególnego stosunku do rodzimych banków. Po prostu w niektórych miesiącach na rynku dostępne były oferty kilku zaledwie graczy, w tym spółek Getinu.

Współdziałanie w grupie widać też na innym polu. Kiedy banki podtrzymywały sprzedaż kredytów w Open Finance, ten rewanżował się rozprowadzając na rynku depozyty i "struktury" banków. Pośrednik sprzedał produktów inwestycyjnych za 5,1 mld zł, o 264 proc. więcej niż rok wcześniej. Baza była niska (1,4 mld zł), ale wynik pokazuje, jak sprzedawcy sieci szybko nauczyli się je rozprowadzać.

Po 2009 r. Open Finance szacuje swoje udziały w rynku pośrednictwa finansowego na 60 proc. Obecnie posiada 79 oddziałów (w 2009 r. uruchomił 9) i zatrudnia 600 doradców. W tym roku chce otwierać kolejne placówki. Prezes Jarosz nie ujawnia ile, ale twierdzi, że będzie ich około 100 na koniec 2010 r.

Z nowości produktowych Open Finance zamierza wyłożyć na półki produkty emerytalne i systematycznego oszczędzania.

30

proc. Taką część kredytów, jakie przeszły przez ręce doradców Open Finance, klienci zaciągnęli w Getinie bądź Noble Banku.

12,1

mld zł Taka była łączna sprzedaż kredytów i produktów inwestycyjnych w sieci Open Finance w 2009 r. Rok wcześniej było to 6,5 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane