Czytasz dzięki

Tak wielu tanich akcji nie było od lat

opublikowano: 23-08-2019, 14:21

Ponad 55 proc. spółek z GPW wycenianych jest poniżej wartości księgowej. To najwyższy odsetek od 2012 r., czyli od eksplozji obaw o rozpad strefy euro i drugie dno recesji - zwraca uwagę Tomasz Hońdo, starszy analityk Quercus TFI.

Jego zdaniem, analogia do obecnej sytuacji jest dość ewidentna, a wówczas punkt kulminacyjny został osiągnięty, gdy poniżej wartości księgowej było notowanych nieco ponad 60 proc. firm.

Tomasz Hońdo uczyla jednak na fakt, że to iż dana spółka notowana jest poniżej wartości księgowej, nie musi wcale oznaczać, że jej akcje są atrakcyjne (niska wycena może być uzasadniona). Ale kiedy niskie wyceny stają się zjawiskiem wyjątkowo powszechnym, może to być sygnał, że rynek przereagował.

- Okazuje się, że te zjawiska na GPW mają bezpośrednie odniesienie na rynkach wschodzących. Także tam grupa spółek z P/BV poniżej 1 wyraźnie powiększyła się na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. Na emerging markets ten odsetek jest najwyższy nawet od ... 2009 roku, czyli od ostatniej wielkiej globalnej bessy - dodaje analityk.

Różnica jest natomiast taka, że odsetek na naszym rodzimym podwórku jest znacznie wyższy (55 versus 30 proc.), ale jeśli wierzyć danym z drugiego wykresu, taka różnica utrzymuje się w zasadzie przez większość czasu.

- Reasumując, to że wyceny akcji na GPW (szczególnie na tzw. szerokim rynku) są niskie z historycznego punktu widzenia, nie jest odosobnionym przypadkiem charakterystycznym dla rodzimej giełdy. Dokładnie to samo widać na rynkach wschodzących - dodaje Tomasz Hońdo.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane