Taksówkarze pomogą wynikom Elzabu

Zbigniew Kazimierczak
24-11-2003, 00:00

Firma chce wyposażyć w kasy fiskalne 20 proc. taksówek. Ale zakończenie tej operacji w tym roku ocenia jako nierealne.

Trzeci kwartał okazał się dla Elzabu, największego w kraju producenta kas fiskalnych, zupełnie udany, choć dla tego sektora jest to często najgorszy okres. Dzięki 400 tys. zł zysku strata Elzabu po dziewięciu miesiącach skurczyła się poniżej 0,5 mln zł. Pojawiła się więc szansa, że cały rok spółka zakończy choć na symbolicznym plusie.

— Robimy wszystko, aby tak się stało — mówi Jerzy Biernat, prezes Elzabu.

Źródło popytu

Jednym z ważniejszych czynników, od których zależy tegoroczny wynik Elzabu, jest sprawa kas fiskalnych dla taksówkarzy. To jest potencjalnie ogromne źródło popytu na te urządzenia, choć sami zainteresowani bronią się przed obowiązkiem ich instalowania.

W Polsce jest obecnie 80-100 tys. taksówkarzy (według prezesa Elzabu ledwie około 2 tys. ma kasy), a ponieważ jedno urządzenie kosztuje średnio 1300 zł, łatwo policzyć, że może chodzić nawet o blisko 130 mln zł.

— Udział naszej firmy w krajowym rynku kas fiskalnych wynosi 20 proc. i myślę, że również w takim stopniu powinniśmy uczestniczyć w sprzedaży dla taksówkarzy — twierdzi Jerzy Biernat.

Za dużo świąt

Teoretycznie kasy powinny obowiązywać w taksówkach od początku roku, cały czas nie wiadomo jednak, jaki efekt przyniosą protesty.

— Jeśli wszystko wyjaśni się w najbliższym czasie, to w samym grudniu i tak nie uda się zainstalować kas we wszystkich taksówkach. To nierealne. Trzeba przecież zainwestować, kupić materiały, a w grudniu jest chyba 11 dni świątecznych — tłumaczy Jerzy Biernat.

W tej sytuacji część taksówkowego popytu przesunie się pewnie na 2004 r., a wraz z tym zysk z tego interesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Taksówkarze pomogą wynikom Elzabu