Talent Alpha ma pierwszych klientów

opublikowano: 07-11-2019, 22:00

Założony rok temu start-up, który łączy firmy IT z międzynarodowymi koncernami, podpisał pierwsze umowy

Nikogo dziś nie dziwi, że jednym kliknięciem można wynająć biuro czy taksówkę. Dlaczego więc nie znaleźć w ten sposób pracowników do projektu? Zwłaszcza informatyków, których zatrudnienie wydłużyło się z 51 dni w 2015 r. do 72 w ubiegłym, co wynika z danych Gartnera.

W Talent Alphę, której współzałożycielem i prezesem jest Przemek
Berendt, uwierzył m.in. Aper Ventures, fundusz finansowany przez PFR, który
razem z prywatnymi inwestorami w maju tego roku zainwestował w spółkę 18,5 mln
zł
Zobacz więcej

PIERWSZA RUNDA:

W Talent Alphę, której współzałożycielem i prezesem jest Przemek Berendt, uwierzył m.in. Aper Ventures, fundusz finansowany przez PFR, który razem z prywatnymi inwestorami w maju tego roku zainwestował w spółkę 18,5 mln zł Fot. Marek Wiśniewski

Zajmuje się tym Talent Alpha, założony we wrześniu ubiegłego roku start-up, który łączy dostawców — małe i średnie firmy IT z Europy Środkowej i Wschodniej — z międzynarodowymi koncernami. Firma zbudowała i rozwija platformę, która ma automatycznie dopasowywać informatyków do potrzeb klientów. Z przygotowanego przez nią raportu „7 czynników, które kształtują przyszłość pracy” wynika, że jej pomysł idealnie wpasowuje się w światowe trendy. Rynek human cloud, czyli wirtualnego dostępu do elastycznych pracowników, był w ubiegłym roku wart 126,3 mld USD.

Baza rośnie

— Wkrótce będziemy współpracować ze 100 partnerami zatrudniającymi ponad 5 tys. specjalistów, głównie z Polski, Rumunii, Ukrainy, Litwy, Czech, Białorusi i Węgier. To małe i średnie spółki IT, które mają dostępnych wykwalifikowanych informatyków i wykorzystują Talent Alphę, żeby dotrzeć do nowych klientów. W naszym regionie jest aż 25 tys. takich software house’ów, a pracuje w nich w sumie ponad 700 tys. specjalistów. Od września zaczęliśmy agresywniej sprzedawać nasze rozwiązanie i mamy pierwsze sukcesy: pięciu klientów, w tym rozpoznawalne, globalne marki. Działamy głównie za granicą, ale wśród klientów mamy też międzynarodowe firmy działające w Polsce. Na razie projekty są niewielkie, ale to dopiero początek współpracy — mówi Przemek Berendt, współzałożyciel i prezes Talent Alphy.

Jego zdaniem niektóre umowy udało się podpisać wyjątkowo szybko.

— Cykl sprzedażowy w dużych korporacjach trwa zwykle kilkanaście miesięcy. Niektóre rozmowy z klientami prowadziliśmy od lutego. Zainteresowanie naszym modelem sprawiło jednak, że udało nam się podpisać jeden kontrakt w kilka tygodni. Tak naprawdę jesteśmy w stanie dostarczyć pracowników w 24 godziny — mówi Przemek Berendt.

W toku jest wiele projektów, więc w przyszłym roku przybędzie sporo klientów. Na razie, choć start-up pracuje nad automatyzacją, ostateczne podpisanie umowy między dostawcą a klientem odbywa się w tradycyjny sposób.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Badania, jakich brak

Prace nad technologią trwają. Firma, która zaczęła od sześciu pracowników, dziś ma ich 33. Szefem ds. technologii został Wojciech Ptak, który wcześniej pełnił tę funkcję w spółce FreshMail. W części technologicznej pracuje 16 osób, a w zajmującym się badaniem pracowników dziale talent science — cztery, wśród nich dwóch doktorów psychologii kognitywnej.

— Pracują m.in. nad zbadaniem cech miękkich, niskopoziomowych zdolności poznawczych, jak np. pamięć robocza, której zasobność decyduje o predyspozycjach informatyka. Chcemy rejestrować ponad 500 punktów danych charakteryzujących pracownika. Nie będziemy jednak prosić o wypełnienie długiego kwestionariusza, będziemy wysyłać po kilka pytań co jakiś czas, a niektóre cechy będziemy badać wielokrotnie — mówi Przemek Berendt.

Twierdzi, że nie ma wielu naukowych badań dotyczących kognitywnych i osobowościowych cech informatyków — na całym świecie Talent Alpha znalazł ich około 500, ale większość została przeprowadzona na studentach w warunkach laboratoryjnych.

— W przyszłości możliwe będzie skalowanie naszej technologii i stosowanie jej w innych regionach — Ameryce Południowej i Azji, żeby poszerzyć stronę podażową. Niewykluczone, że firmy zechcą nie tylko kupić naszą usługę, ale także licencjonować technologię, żeby badać swoich pracowników — mówi prezes Talent Alphy.

Badania są częściowo finansowane z programu NCBR. Budżet marketingowy natomiast zasili w najbliższych miesiącach 24 tys. EUR — to główna nagroda w konkursie organizowanym przez UNLEASH, czyli największą konferencję rynku HR poświęconą technologii, w której wzięło udział ponad 4,5 tys. osób, w tym 100 start-upów.

Sprawdź program "Venture Capital Forum", 10 grudnia 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy