Tamborski ma dobre noty

GRA
opublikowano: 18-01-2012, 00:00

Jeśli Paweł Tamborski zostanie wiceministrem skarbu, rynek się ucieszy. Doświadczony bankowiec nie da się zagiąć.

Kiedy w grudniu minister skarbu Mikołaj Budzanowski zaproponował Pawłowi Tamborskiemu stanowisko wiceministra, ten drugi powiedział „chętnie”. Dostarczył wymagane dokumenty i… wciąż czeka. Kandydaturę musi bowiem zatwierdzić premier Donald Tusk, a wciąż tego nie zrobił. Paweł Tamborski, obecnie szef bankowości inwestycyjnej w czeskim biurze maklerskim Wood & Co, a wcześniej przez znaczenie wiele lat związany z Unicredit CAIB, nie komentuje sprawy. Ale po rynku wieść o nominacji już się rozniosła, budząc powszechne zadowolenie, nawet u konkurentów Wood & Co.

— Jestem pewien, że Paweł Tamborski poradzi sobie na nowym stanowisku. To znakomity i doświadczony specjalista, a zarazem kolejna — po Krzysztofie Walenczaku — osoba z rynku kapitałowego w Ministerstwie Skarbu Państwa. To dobrze, że wprowadzona za poprzedniej kadencji wysoka jakość rządów w tym segmencie zostanie utrzymana — mówi Mariusz Piskorski, wiceprezes Ipopemy Securities, warszawskiego brokera, działającego intensywnie w regionie.

— Minister Budzanowski zapowiadał, że szuka kogoś otrzaskanego w transakcjach. Wygląda na to, że znalazł — dodaje Sebastian Mikosz, doradca banku Societe Generale.

Wybór Pawła Tamborskiego oznacza, zdaniem Mikosza, że po pierwsze — minister będzie w sposób świadomy wybierał doradców, a po drugie — będzie miał odwagę bronić własnych wycen. — Jeśli chodzi o doradców, to z własnego doświadczenia minister będzie wiedział, kto się specjalizuje np. w energetyce, a kto w transporcie. A jeśli chodzi o wyceny, to szalenie ważne jest, aby minister nie dał się zagiąć i wiedział, z własnego doświadczenia, czego oczekiwać. I żeby sam był w stanie ewentualnie zgasić ludzi w komisjach sejmowych — wylicza Sebastian Mikosz. Podkreśla też kolosalne międzynarodowego doświadczenia Pawła Tamborskiego, który pracuje obecnie w londyńskim biurze Wood & Company.

— Pracuje w oku cyklonu, to bezcenne doświadczenie. Przejście do rządu będzie oznaczało mniejsze zarobki, ale — jak podkreślał to poprzednik, Krzysztof Walenczak — takie rzeczy robi się dla ojczyzny — uważa Sebastian Mikosz. W świecie bankowości inwestycyjnej Paweł Tamborski jest bardzo dobrze znany. Wśród przedsiębiorców — mniej. Katarzyna Muszkat, prezes Zespołu Elektrowni Pątnów — Adamów — Konin (PAK), jeszcze nie miała okazji poznać kandydata na wiceministra. A będzie zapewne z nim współpracować. PAK czeka debiut giełdowy, a jednocześnie uczestniczy w prywatyzacji po stronie inwestorów — chce kupić dwie kopalnie węgla brunatnego Konin i Adamów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy