Tan: giełda w Chinach może spaść o 10 proc. jeśli nie będzie umowy USA-Chiny podczas G20

opublikowano: 19-06-2019, 12:40

W środę główny indeks giełdy w Szanghaju osiągnął największą wartość od miesiąca. Powodem była wiadomość o planowanym spotkaniu prezydentów USA i Chin podczas szczytu G20 pod koniec czerwca w Japonii.

Od początku maja trwa impas w negocjacjach handlowych USA z Chinami. Amerykanie zarzucili Chińczykom próbę renegocjacji ustalonych już kwestii i wprowadzili cła na import z Chin. We wtorek prezydent Donald Trump ogłosił, że odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Chin podczas której ustalił z nim "dłuższe spotkanie" podczas szczytu G20 w Japonii pod koniec czerwca.  Rynki odebrały to jako sygnał "odwilży" w relacjach między USA i Chinami.

- Czasami wydaje się, że rynek akcji uważa iż kiedy tylko Xi i Trump uścisną sobie dłonie w jakiś magiczny sposób pojawi się umowa handlowa – powiedział Cliff Tan, szef analizy rynków wschodniej Azji w MUFG Banku. – Uważam, że to dziwne – dodał.
Jego zdaniem, indeks Shanghai Composite może stracić 10 proc. wartości w niedługim czasie jeśli USA i Chiny nie zdołają osiągnąć porozumienia kiedy prezydenci USA i Chin spotkają się na G20 w Osace.
Zwrócił uwagę, że tegoroczny wzrost chińskich rynków akcji opiera się na przekonaniu o ostatecznym zawarciu umowy między USA i Chinami. Jeśli G20 pokaże, że jest do tego daleko, rynek akcji nie utrzyma obecnego poziomu, a Shanghai Composite może spaść o 300 pkt.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy