Tania linia Brit Air rozpocznie loty z Pyrzowic

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-01-2006, 10:16

Tania linia lotnicza Brit Air, należąca do grupy Air France & KLM, w końcu marca uruchomi połączenie z Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach do Paryża. Według przedstawicieli lotniska, Katowice są pierwszym polskim portem, z którego operować będzie francuski przewoźnik.

Tania linia lotnicza Brit Air, należąca do grupy Air France & KLM, w końcu marca uruchomi połączenie z Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach do Paryża. Według przedstawicieli lotniska, Katowice są pierwszym polskim portem, z którego operować będzie francuski przewoźnik.

Jak podały w czwartek służby prasowe lotniska, Brit Air rozpocznie loty 26 marca. W Paryżu samoloty lądować będą na lotnisku Charlesa de Gaulle'a. Linia operować będzie na trasie Katowice - Paryż - Katowice trzy razy dziennie od poniedziałku do piątku oraz dwa razy dziennie w soboty i niedziele. Korzystać będzie z niewielkich, 50-miejsowych samolotów.

Brit Air prawdopodobnie nie będzie jedynym przewoźnikiem, który w tym roku rozpocznie loty z podkatowickiego lotniska. Choć nie poinformowano o tym oficjalnie, do uruchomienia połączeń z Pyrzowic przymierza się również lina Sky Europe, z którą władze portu przygotowują stosowne umowy. Jako potencjalny kierunek lotów wymienia się Wielką Brytanię.

Brit Air będzie trzecim, po liniach Wizz Air i Centralwings, przewoźnikiem operującym z Pyrzowic. Właśnie tanie linie generują w tym porcie większość ruchu. W ubiegłym roku 58 proc. ruchu przypadło na Wizz Air, 23 proc. na loty czarterowe, 12 proc. na Lufthansę, 4 proc. na Centralwings, a 2,5 proc. na LOT.

Miniony rok był dla podkatowickiego lotniska rekordowy. Port obsłużył 1 mln 92 tys. 385 pasażerów, czyli o 75 proc. więcej niż w roku 2004, kiedy odprawił 622 tys. 612 pasażerów. Rok wcześniej z usług lotniska skorzystało niespełna 258 tys. osób. Wzrost zanotowano również w ruchu czarterowym - w roku 2004 odprawiono niespełna 150 tys. pasażerów czarterów, a w 2005 już prawie 255,5 tys. co oznacza 71-procentowy przyrost.

Przedstawiciele lotniska szacują, że także ruch czarterowy ma przed sobą perspektywę wzrostu. Dowodem może być uruchamianie kolejnych lotów czarterowych nie tylko w okresie wakacyjnym. Np. w czwartek do Pyrzowic samolotem z Islandii przyleciało ponad 200 pracujących tam Polaków, po południu przyleci podobna grupa. Po urlopach wrócą czarterami na wyspę.

Wzrastający ruch wymusza ciągłą rozbudowę portu. W ciągu najbliższych dwóch lat kosztem 50 mln zł powierzchnia użytkowa terminalu pasażerskiego zostanie podwojona. Obecnie port może odprawiać ok. 1,6 mln pasażerów rocznie, tj. ok. 560 osób w ciągu godziny. Po rozbudowie możliwości lotniska wzrosną do 3,6 mln osób rocznie, a w godzinę będzie można odprawić ok. 1,6 tys. podróżnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane